Transport to bez wątpienia jedna z najważniejszych branż, która bierze czynny udział w różnego rodzaju procesach zarówno przemysłowych jak i innych. Nic więc dziwnego, że wraz z rozwojem świata branża transportowa również bardzo mocno się rozwija. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy transportowej, kierując się dużym zapotrzebowaniem na transport oraz możliwością uzyskania bardzo atrakcyjnych zysków.
Aby założyć własną firmę transportową, trzeba jednak wiedzieć, od czego zacząć, jakie formalności należy wypełnić, jakie wymagania są z tym związane, o czym warto pamiętać, zakładając własną firmę i gdzie szukać pomocy w tym zakresie?
Od czego zacząć chcąc założyć własną firmę transportową?
Otworzyć własną firmę transportową może praktycznie każdy, kto dysponuje odpowiednim budżetem, posiada wiedzę na temat branży transportowej oraz spełnił wszelkie wymagania prawne.
Trzeba jednak pamiętać, że założenie i późniejsze prowadzenie firmy transportowej to niełatwe zadanie. Z tego względu należy odpowiednio przygotować się do tego procesu, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Z tego względu przed założeniem firmy należy zastanowić się, jaki będzie zakres i zasięg usług świadczonych przez firmę.
Ponadto należy się rozeznać w temacie warunków i wszelkich niezbędnych zezwoleń oraz licencji, które musi posiadać każda firma transportowa. Dzięki temu przyszły przedsiębiorca dużo lepiej pozna wszelkie wymagania i będzie mógł się lepiej przygotować do całego procesu założenia i prowadzenia firmy transportowej.
Formalności związane z rejestracją firmy transportowej
Chcąc założyć firmę transportową, nie unikniemy szeregu różnego rodzaju formalności, jakie musimy spełnić. Pierwszym etapem jest z pewnością rejestracja działalności gospodarczej, która może przyjmować formę jednoosobowej działalności gospodarczej lub też formę spółki.
Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego przed wyborem należy dokładnie przemyśleć tę decyzję, ponieważ mimo tego, że późniejsza zmiana jest możliwa, to wymaga ona spełnienia kolejnych formalności i wiąże się z dodatkowymi kosztami, których lepiej uniknąć.
Na etapie rejestracji konieczne jest również wskazanie przedmiotu działalności, czyli numeru PKD. W przypadku działalności transportowej jest to numer 49.41.Z – transport drogowy towarów. Bardzo istotną kwestią jest tutaj również wybór odpowiedniej formy opodatkowania, oraz dokonanie zgłoszenia VAT. W przypadku, gdy firma będzie świadczyła usługi również dla zagranicznych kontrahentów, niezbędne jest dokonanie rejestracji na potrzeby VAT-EU.
Odpowiednia siedziba firmy
Podczas rejestracji działalności gospodarczej niezbędne jest także wskazanie jej siedziby. Z tego względu podczas rejestracji działalności należy dysponować prawem do lokalu, w którym dana działalność będzie prowadzona. W przypadku zakładania firmy transportowej jest to szczególnie ważne, ponieważ przepisy ustawy o transporcie drogowym wymagają od właściciela posiadania rzeczywistej i stałej siedziby firmy, a także bazy eksploatacyjnej.
Nie ma tutaj przeszkód, aby siedzibą firmy było miejsce zamieszkania właściciela, jednak baza eksploatacyjna powinna spełniać szereg wymagań, co wiąże się z licencją, jaką musi uzyskać firma transportowa, chcąc świadczyć usługi transportowe na skalę międzynarodową.
Licencja i zezwolenie
Kolejna ważną kwestią jest również zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz tak zwana licencja wspólnotowa. Zezwolenie musi posiadać przedsiębiorca, który chce wykonywać transport krajowy, natomiast licencja wspólnotowa dotyczy międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy, w związku z tym musi ją posiadać każdy przedsiębiorca, który chce realizować transport na skalę międzynarodową.
Zezwolenie dotyczy krajowego przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. W przypadku przewozów międzynarodowych, pojazdami o DMC od 2,5 do 3,5 t niezbędne jest posiadanie zezwolenia oraz licencji wspólnotowej. Jednak w przypadku przewozów krajowych pojazdami do 3,5 t zarówno licencja jak i zezwolenie nie są wymagane.
Gdzie szukać pomocy podczas zakładania firmy transportowej?
Założenie własnej firmy transportowej może być niełatwym zadaniem, z tego względu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w tym zakresie. Niezbędne wsparcie można uzyskać, korzystając z usług specjalistycznych firm, które świadczą pomoc dla firm transportowych. Z takim wsparciem z pewnością założenie własnej firmy oraz osiągnięcie sukcesu w branży transportowej będzie znacznie łatwiejsze.