Sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego – co wybrać i dlaczego?

Na rynku istnieje wiele metod ogrzewania domów, zarówno tych mniejszych, jak i większych. Domy jednorodzinne, ze względu na swoją specyfikę, wymagają ogrzewania, które sprawdzi się na niedużej bądź średniej powierzchni, które nie nadwyrężą nadmiernie rodzinnego budżetu. Ponieważ pojawiają się coraz to nowocześniejsze rozwiązania, a koszty ogrzewania to znaczna część domowych wydatków, warto przyjrzeć się, jakie mamy możliwości wyboru i jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Postawmy na nowoczesność – płyty fundamentowe

W ofercie firmy Termico można znaleźć nowoczesne rozwiązania idealne dla domu jednorodzinnego. To tak zwane płyty fundamentowe z systemem ogrzewania wodnego lub takie bez systemu ogrzewania, które można na własną rękę zaadaptować do własnych potrzeb. System ogrzewania wodnego tworzy się poprzez umieszczenie wewnątrz płyt fundamentowych zestawu rur propylenowych i warstwowych typu PE-X/A1/PE. Co ważne, do ogrzewania domu tym sposobem można wybrać piece na rozmaite paliwo stałe, gazowe, a nawet pompę ciepła. Ponadto jedną z zalet jest możliwość ustalenia odrębnych temperatur dla poszczególnych części budynku.

Jak działają płyty fundamentowe?

Płyty fundamentowe podgrzewają podłogę, a ponieważ ciepłe powietrze jest lżejsze od tego zimnego, samoistnie unosi się w kierunku sufitu, zapewniając stałą temperaturę w granicach 21-24 stopni Celsjusza. Taki system zapewnia komfortowe warunki dla funkcjonowania mieszkańców, bowiem ogranicza duże różnice temperatur.

Jaki kocioł wybrać dla ogrzewania domu jednorodzinnego płytami fundamentowymi? Po pierwsze pompę ciepła

Z kolei płyty fundamentowe bez systemu wodnego dają dużą dowolność w kwestii wyboru rodzaju kotła i paliwa dającego ciepło, dlatego wybór rozwiązań jest szeroki. Możemy postawić na pompę ciepła, której zadaniem jest wyrównywanie temperatur poprzez przepływ powietrza z rejonów o wyższej temperaturze do tych o niższej. Jej zaletą jest niezależność od cen różnego rodzaju paliwa, które ulegają częstym zmianom. Poza tym pompa ciepła obniża koszty budowy domu – w przypadku jej wykorzystania nie ma potrzeby budowy komina oraz zapewniania pomieszczenia na kotłownię ze względu na brak konieczności przechowywania opału. Koszt instalacji pompy ciepła zwraca się już po kilku latach, dlatego jeśli nie planujemy, że ktoś z naszej rodziny będzie mieszkał w domu w razie zmiany planów życiowych, wydaje się to opłacalną opcją. Gdybyśmy jednak w połączeniu z pompą ciepła nie decydowali się na płyty fundamentowe, to trzeba pamiętać, że w jej przypadku nie do końca sprawdzą się grzejniki; lepiej zdecydować się  na system ogrzewania podłogowego bądź ściennego.

Paliwo stałe czy gaz jako najlepszy sposób ogrzewania domu jednorodzinnego? To zależy

Razem z płytami fundamentowymi z systemem wodnym albo niezależnie od nich można do ogrzewania domu wykorzystać paliwa stałe, takie jak węgiel kamienny bądź brunatny albo drewno. Alternatywą dla nich pozostaje gaz, który wydaje się rozwiązaniem wygodnym i łatwym w obsłudze, ale miesięczne koszty jego wykorzystania mogą odstraszać. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolimy na pierwszym etapie aranżacji domu wydać więcej, by później móc nieco zaoszczędzić, czy też zależy nam na obniżeniu początkowych kosztów ze względu na ograniczone bądź topniejące finanse. W wypadku, gdy chcemy, by inwestycja się zwróciła, ale możemy pozwolić sobie na większy jednorazowy wydatek, lepszy będzie kocioł na drewno bądź nawet piec retortowy na ekogroszek. Z kolei jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, a dodatkowo nie będzie nikogo w domu w ciągu dnia, to tańszy i łatwiejszy w obsłudze będzie kocioł gazowy. Jak więc wybrać sposób ogrzewania? Tak, by odpowiadał konkretnie naszym potrzebom.