Kross Vento – szosowa seria rowerów od największego polskiego producenta

Kolarstwo szosowe kojarzy się przede wszystkim ze ścigającymi się na niezwykle lekkich rowerach profesjonalistami, pokonującymi dziennie odległości znacznie przekraczające 100 kilometrów. Cienkie opony i zawrotne szybkości możliwe do osiągnięcia na tego typu jednośladach przyciągają jednak uwagę także szerszej publiczności, trafiając coraz częściej do domów amatorów jazdy szosowej. Marka KROSS, dysponując szeroką ofertą rowerów z naprawdę różnych dziedzin kolarstwa posiada w swojej ofercie niezwykły model Vento, spełniający wszystkie wymagania szosowe amatorów i profesjonalistów. Skąd wzięła się popularność marki i modelu Vento?

Rowery Kross – historia rowerowej legendyrower-vento

Choć przez lata na polskim rynku zaistniało z sukcesem wielu producentów rowerów, to właśnie KROSS zdołał podbić także rynki zagraniczne i zdobyć godną pochwały pozycję wśród elitarnych producentów z całego świata. KROSS, którego historia zaczyna się w 1990 roku był początkowo maleńkim sklepem rowerowym, który dość szybko przeistoczył się w znacznie większą hurtownię, a później fabrykę rowerów. Już od niemal 30 lat przedstawiciele marki kierują się intuicją, pasją i najnowszymi technologiami tworząc dla swoich klientów rowery gwarantujące najwyższy komfort jazdy w każdym terenie.

Pierwszym ważnym krokiem w stronę rynku międzynarodowego był dla marki KROSS rok 2006, kiedy to rynek rowerowy zaczął coraz silniej skupiać się na rowerach specjalistycznych, proponując szerszej publiczności różnego rodzaju rowery górskie, szosowe, trekkingowe, czy miejskie. Drogą tą podążył dość szybko KROSS, proponując w każdej kategorii jeden unikalny model rozbity na wiele wariantów w różnych półkach cenowych i jakościowych. Wśród nich pojawił się także model KROSS Vento, czyli właśnie legendarna szosówka oferująca aż 9 wariantów dla początkujących i zaawansowanych kolarzy.

Dlaczego KROSS zyskał swoimi rowerami taką popularność? Modne i nowoczesne wzornictwo połączone z naprawdę wysoką jakością komponentów, wytrzymałymi ramami i wykorzystaniem najnowszych technologii pozwoliło marce dogonić najlepszych producentów na świecie, jednocześnie pozostając wiernymi filozofii zrównoważonego rozwoju i osiąganiu tego, co na dany moment możliwe.

Dzięki wieloletnim próbom doskonalenia kolekcji i ciągłemu poszerzaniu oferty o nowe modele specjalistyczne i rekreacyjne, KROSS nieustannie utrzymuje się w czołówce najlepszych producentów rowerów w Europie. Od niedawna w ich ofercie pojawiają się nawet rowery elektryczne, będące efektem przejęcia przez KROSSa marki Multicycle.

Dynamiczna jazda szosowa – jak powinien zachowywać się dobry rower?

Dostęp do dobrych rowerów szosowych na rynku europejskim jest z roku na rok coraz łatwiejszy, z ofertami zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów jazdy ulicznej. Marka KROSS nie odstaje pod tym względem od konkurencji, proponując obecnie aż 9 wariantów rowerów szosowych z serii Vento. Podstawową kwestią, na jaką zwraca się dziś uwagę podczas zakupu roweru szosowego jest budowa i waga jego ramy, rozmiar kół i opon, czy charakterystyczna dla tego gatunku zakrzywiona kierownica.wyscig

Jeśli chodzi o kwestię ramy i jej lekkości, najlepsze obecnie modele wykonywane są z niezwykle lekkiego włókna węglowego, czyli popularnego karbonu. W przypadku modeli KROSS Vento, rama carbonowa pojawia się już od modelu Vento 5.0 i jest kontynuowana aż do najwyższych półek serii. W wypadku rowerów szosowych niska waga ma ogromne znaczenie dla osiąganych prędkości, oporności powietrza czy łatwości prowadzenia roweru.

Nic dziwnego, że te stosowane przez profesjonalistów rzadko przekraczają 7 kilogramów. Alternatywą dla karbonu jest oczywiście znacznie tańsze aluminium, które choć odbija się trochę na wadze roweru, sprawuje się doskonale w tańszych modelach KROSS Vento.

Kolejną kwestią wartą uwagi w przypadku rowerów szosowych jest rozmiar kół i szerokość opony. Największą popularnością cieszą się dziś rozmiary 28” i 29”, choć ten pierwszy zdecydowanie dominuje na rynku szosówek gwarantując optymalną równowagę pomiędzy przyczepnością, a prędkością roweru.

Kross Vento – przegląd serii

Najbardziej podstawowym przedstawicielem serii jest oczywiście model Vento 1.0 (https://www.pmbike.pl/pl/p/KROSS-Vento-1.0-2018/4726) dedykowany wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą szosową i nie chcą wydawać na rower dużych kwot, jednocześnie oczekując przyzwoitej jakości komponentów. Rama Vento 1.0 została wykonana w technologii Aluminium Superlite, zatrzymując ostateczną wagę roweru na poziomie 9,8 kg. To oczywiście znacznie więcej, niż w przypadku rowerów profesjonalnych, ale nie na tyle dużo, by komfort jazdy został całkowicie utracony.

Większość komponentów Vento 1.0 to produkty Shimano, gwarantujące najwyższą jakość w danym przedziale cenowym niezależnie od tego, czy są to elementy tanie, czy też bardzo drogie.

Dość spory skok jakości obserwujemy przenosząc się na model Vento 4.0, który choć również z ramą Aluminium Superlite, wyposażono w znacznie lepsze komponenty Shimano Tiagra. Zaledwie model wyżej, bo już w Vento 5.0 dostaniemy natomiast ramę karbonową, obniżającą wagę roweru w stosunku do poprzednika o cały kilogram.

Model Vento 7.0 oferuje już całkiem przyzwoite hamulce tarczowe Shimano BR, przerzutki Shimano Ultegra i karbonową ramę ustawiającą wagę roweru na poziomie 7,9 kg. Na uwagę zasługują tu także piasty i obręcze DT Swiss, oraz opony Schwalble, które pozostają z modelem aż do najwyższego wariantu TE, gdzie różnią się już tylko klasą i wagą.

Rowery z serii KROSS Vento to doskonały przekrój szosówek dopasowanych do potrzeb zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Podążając za najnowszymi technologiami i pozostając otwartymi na wymagania klientów, marka KROSS pokazuje że jej pozycja rynkowa nie jest efektem dobrych działań marketingowych. Za jej sukcesem stoi jakość, którą doceniło już naprawdę wielu kolarzy z całego świata.