Jak efektywnie znaleźć inwestora?

Nawiązanie współpracy z inwestorem w celu rozwinięcia innowacyjnego pomysłu jest rozwiązaniem pociągającym za sobą mnóstwo korzyści dla obu stron. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze powody, dla których firmy starają się o pozyskanie inwestora, a także, dlaczego warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy firmy consultingowej. 

Plusy współpracy z inwestorem

Możliwość realizacji ryzykownych projektów

Pozyskanie inwestora dysponującego odpowiednio dużymi środkami daje możliwość zrealizowanie nowego, ryzykownego pomysłu, jakiego jeszcze dotychczas na rynku nie było. Ma to znaczenie, dlatego że w przypadku pozyskania inwestora bank może już nie wymagać stosownych zabezpieczeń, jakich oczekiwałby bez udziału inwestora.

Znalezienie inwestora jest możliwe niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa

Nie ma większego znaczenia to, czy planujesz założenie małej, średniej, czy dużej firmy. Liczy się przede wszystkim to, czy Twój pomysł jest wystarczająco innowacyjny, by przykuć uwagę i to, czy jest to pomysł możliwy do zrealizowania. Innowacyjne, ryzykowne idee mają szansę zostać zrealizowane m.in. w ramach funduszu venture capital, jako że w tym przypadku oryginalne pomysły to raczej zaleta, niż ryzyko. 

Udział inwestora zmniejsza formalności

Pozyskanie inwestora opłaca się nie tylko pod względem finansowym, lecz też dlatego, że zmniejsza się ilość dokumentów niezbędnych do opisania przedsięwzięcia. Dodatkowo inwestorzy dysponują cennym doświadczeniem biznesowym, co pozwala uniknąć kosztownych pomyłek. 

Inwestorzy są na ogół pasywni

Oznacza to, że przedsiębiorca nie ma związanych rąk, jeśli chodzi o zakres działania firmy. Z kolei inwestor akceptuje przedstawiony mu na początku plan działania, a jego ingerencja ogranicza się do udzielania rad lub pozyskiwania ważnych dla firmy kontaktów. Obala to mit, według którego inwestorzy często starają się przejąć kontrolę nad przedsiębiorstwem. 

Inwestorzy wnoszą wiedzę

Połączenie innowacyjności młodego przedsiębiorcy z wiedzą i doświadczeniem inwestora to doskonałe rozwiązanie, gwarantujące pełen sukces. Jest tak dlatego, że to właśnie młode pokolenie przedsiębiorców jest na ogół tym najlepiej obeznanym z tzw. technologią jutra, zaś inwestorzy mają bogate kontakty, pozwalające szybciej rozwinąć firmę, a także doświadczenie, pozwalające uniknąć kosztownych błędów.

skuteczne pozyskanie inwestora

Najważniejsze wskazówki do pozyskania inwestora

Aby skutecznie pozyskać inwestora, liczą się 4 najważniejsze czynniki.

  • Pierwsze wrażenie, jakie Ty i Twoja firma robicie na inwestorze.
  • Czas, jaki inwestor poświęca na analizę Twojego biznesu.
  • Zespół gotowy do ciężkiej pracy nad sukcesem.
  • Komplet informacji, dzięki któremu skróci się czas potrzebny na podjęcie decyzji o finansowaniu przedsięwzięcia.

Pomoc firmy consultingowej w celu pozyskania inwestora?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z biznesem, rozważ skorzystanie z pomocy firmy consultingowej, np. DCF. Uzyskasz m.in. pomoc w opracowaniu skutecznego biznesplanu, który dzieli się zasadniczo na dwie części: analityczną oraz finansową. 

Część pierwsza planu poświęcona jest dokładnej analizie, w której rozpisane są pozytywne i negatywne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które mogą mieć wpływ na rozwój firmy. Część druga skupia się z kolei na projektowaniu możliwych scenariuszy osiąganych zysków na podstawie podejmowanych decyzji związanych z finansami.

Skorzystanie z pomocy firmy consultingowej umożliwia stworzenie biznesplanu dokładnie uszytego na miarę Twoich potrzeb, dzięki czemu Twoje szanse na przekonanie inwestora i tym samym odniesienie sukcesu znacznie wzrastają. Możesz skorzystać również z przeprowadzenia studium wykonalności, podczas którego dokładnie ocenimy szanse Twojego biznesu na powodzenie.