Agencja aktorska – jak działa i komu może pomóc?

Zawód aktora wbrew pozorom jest wymagający i trudny. Mimo to wiele osób pragnie zostać profesjonalnymi aktorami, który będą cieszyli się uznaniem ze trony publiczności. Zapisanie się do agencji aktorskiej może być pierwszym krokiem, który przyczyni się do osiągnięcia tego stanu. Kto może z niej skorzystać?

 

Czym zajmuje się agencja aktorska?

Agencja aktorska składa się z zespołu agentów, który skutecznie działają na polskim rynku medialnym. Zapisując się do agencji aktorskiej możemy skorzystać z ich rozeznania na rynku, zdobyć upragnioną rolę czy negocjować warunki kontraktów. Agenci reprezentują aktorów w interesach zawodowych pomagając im wyznaczać własną ścieżkę do sukcesu. Działalności te skupiają się również na śledzenie rynku pod kątem planowanych i bieżących produkcji. Agenci podejmują nieustanne starania o udział zapisanych aktorów w organizowanych castingach i posiadają stały kontakt z większością działających aktywnie reżyserów. Dzięki agencji aktorskim wielu nowych w branży aktorów miało szansę pokazać się, wybić, zdobyć doświadczenie zarówno podczas grania w filmie, serialu czy nawet spotu reklamowego.

 

Kto może skorzystać z agencji aktorskiej?

Do agencji aktorskiej mogą zapisać się każdy niezależnie czy aktorstwem zajmuje się zawodowo od wielu lat czy dopiero rozpoczyna swoją karierę w szkole aktorskiej. Podczas kręcenia filmów pojawia się zapotrzebowanie na role osób zarówno starszych, młodszych czy o cechach charakterystycznych.

agencja aktorskaPodczas zapisywania się do agencji aktorskiej należy spodziewać się pytań wiek, wzrost, kolor oczu. Agenci aktorscy zajmują się między innymi wyszukiwaniem castingów dla zapisanych aktorów, dlatego tak ważne jest aby znali oni podstawowe dane biometryczne, które ułatwią zgłoszenie danej osoby na przesłuchania. Obowiązkowe jest również posiadanie kilku zdjęć – zarówno całej sylwetki jak i twarzy. Naturalne pozy są wskazane, dzięki temu lepiej będzie odczytać osobowość danej osoby. Zdjęcia nie muszą być profesjonalne, ale najlepiej jeśli będą wysokiej jakości. Po zapisaniu się do agencji podpisywane jest pełnomocnictwo do reprezentowania danego aktora lub aktorki, a z danymi osobami podpisywana jest umowa współpracy. Korzystanie z usług agencji aktorskiej zazwyczaj jest bezpłatne. Dopiero w sytuacji gdy aktor otrzymuje rolę w produkcji pobierana jest ustalona prowizja od honorarium.

Jak wygląda współpraca z agencją aktorską?

Agencje aktorskie opierają swoją działalność na stronach internetowe na których każda zapisana osoba posiada własny profil. Zamieszczone są na nim główne informacje na temat wyglądu, wzrostu, a także zdjęcia dzięki którym osoba poszukująca aktora do roli może zapoznać się dokładnie z aparycją danej osoby. Zazwyczaj każdy profil posiada swój indywidualny adres internetowy, dzięki któremu możliwe jest prezentowanie danego aktora w korespondencji z agencjami, firmami co również przekłada się na swoistego typu reklamę.

Zapisany aktor jest informowany telefonicznie bądź mailowo o proponowanych castingach, w których mógłby wziąć udział. Utrzymywanie stałego kontaktu gwarantuje satysfakcjonującą współpracę. Zapisany do agencji aktor powinien co jakiś czas uzupełniać i aktualizować dane oraz zdjęcia. Dzięki temu znalezienie odpowiedniej roli będzie łatwiejsze do wykonania. Niezależnie od umiejętności, dorobku artystycznego agenci gwarantują dobrą relację i maksymalne zaangażowanie ze swojej strony. Każdy aktor lub aktorka powinna skorzystać z takiej możliwości i zapisać się do odpowiedniej agencji aktorskiej, która znacząco ułatwi znalezienie interesującej roli i dalszą budowę swojej własnej kariery w świecie filmowym.


Agencja aktorska z doświadczeniem – JMC Studio.