Jak otrzymać należne odszkodowanie?

Odszkodowanie jest formą zadośćuczynienia za wyrządzoną nam szkodę. Rodzaje odszkodowań zależą od typu szkody. Obecnie, odszkodowanie można uzyskać na wiele sposobów. Trzeba jednak uzyskać i wypełnić szereg dokumentów. Wiele osób stara się uzyskać odszkodowanie ‘na własną rękę’, jednak trzeba wiedzieć, że proceder ten jest długi i często skomplikowany, w zależności od sprawy.

Jak otrzymać należne odszkodowanie?

Przede wszystkim, należy zasięgnąć porady prawnej u profesjonalistów. Niekiedy zdarza się, że poszkodowane osoby same ubiegają się o wypłacenie zadośćuczynienia, jednak pomoc specjalistów zapewni nam większe szanse na wygraną. Istotne jest bowiem wsparcie osób, które znają się na uzyskiwaniu odszkodowań ze strony prawnej. W Polsce, znaczna większość poszkodowanych zgłasza się po pomoc do kancelarii adwokackich. Istnieją określone rodzaje szkód oraz typy odszkodowań. Nie każdy zna się na tym tak biegle, jak adwokat lub radca prawny.
Jeśli decydujemy się na skorzystanie z pomocy, należy wybrać adwokata lub kancelarię, które mają duże doświadczenie w prowadzeniu i wygrywaniu spraw o odszkodowanie. Dlatego, gdy zamierzamy zawalczyć o odszkodowanie, musimy wyszukać najbliżej działającej kancelarii.
Co zyskujemy, dzięki pomocy profesjonalistów?

  1. Zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Adwokaci lub pracownicy kancelarii odszkodowawczej będą w stanie określić, jakie dokumenty musimy uzyskać, by mieć podstawę do założenia sprawy. (Np. w przypadku błędu lekarskiego konieczne jest jak najszybsze uzyskanie całej dokumentacji medycznej związanej z błędnie przeprowadzonym zabiegiem). Dodatkowo, w kancelarii możemy liczyć na to, iż jej pracownicy wystosują pisma prawne w naszym imieniu do odpowiednich osób i instytucji.
  2. Szybkie zgłoszenie naszej sprawy i wszczęcie postępowania. Dzięki znajomości zasad postępowania karnego i likwidacyjnego, adwokat od razu będzie wiedział, gdzie złożyć pozew. Poza tym, dzięki pozycji i kontaktom, pracownicy kancelarii mają szanse przyspieszyć czynności przygotowawcze.
  3. Możliwość uzyskania wyższej kwoty odszkodowania. Sami, bez odpowiedniej wiedzy i znajomości prawa, niewiele będziemy mogli zdziałać w tym przypadku.

Do kogo należy się zwrócić o pomoc?

prawo - odszkodowanieIstnieje kilka instytucji, z którymi możemy nawiązać kontakt, w momencie gdy chcemy ubiegać się o otrzymanie odszkodowania.

  • Kancelarie adwokackie – najlepiej szukać takich kancelarii, które specjalizują się w prowadzeniu spraw o odszkodowanie. Grupa adwokatów będzie szczególnie pomocna, gdy nasza sprawa jest bardzo skomplikowana i wymaga kompetencji większej ilości osób – np. specjaliści z Minkus.
  • Adwokat – jeśli nasza sprawa nie jest na tyle duża, możemy korzystać z usług jednego adwokata. Musi on jednak działać przede wszystkim w sprawach o odszkodowanie. Adwokat może reprezentować nas w sądzie na każdej rozprawie i stosować w naszym imieniu pisma.
  • Kancelaria odszkodowawcza – jest to instytucja, która w naszym imieniu będzie się ubiegać o wypłacenie nam odszkodowania.

Obecnie, najczęściej korzysta się z usług adwokatów. Adwokaci działają co prawda w naszym imieniu, jednak nie są oni anonimowi, jak kancelarie odszkodowawcze. Na każdej rozprawie będzie nas reprezentował ten sam adwokat lub inny (często też aplikant), który zna naszą sprawę. Dodatkowo, adwokata możemy wybrać sami, nie tak jak w przypadku kancelarii odszkodowawczej. Często też, poszkodowani korzystają z usług adwokatów, ze względu na niższe koszty za usługi. Kancelaria nie może reprezentować nas przed sądem, przez co musi wynajmować adwokata, co przekłada się na dodatkowe koszta. Adwokat działa czysto w naszym interesie, co wiąże się z większym zaufaniem ze strony osób poszkodowanych.