Jak działa zakład pogrzebowy?

Zakład pogrzebowy jest miejscem, w którym znajduje się kostnica oraz fabryka trumien i często nagrobków. Organizacja taka pomaga wielu ludziom w trudnych chwilach po stracie bliskiej osoby. Pierwszy kontakt z zakładem pogrzebowym następuje zaraz po otrzymaniu aktu zgonu. Po ciało zmarłego musi przyjechać koroner i zabrać go do kostnicy. Kiedy ciało przebywa w kostnicy, pracownicy zakładu pogrzebowego mogą zająć się wszelkimi przygotowaniami do uroczystości pogrzebowych.

Przygotowanie zmarłego

Ciało przed pochówkiem musi zostać umyte i odpowiednio przygotowane. Często wykonywana jest sekcja zwłok, co może wydłużyć prace koronerów. Zwłoki, w zależności w jakim stanie i kiedy zostaną znalezione, są dokładnie myte i odkażane. Bardzo często, zmarła osoba jest czesana i malowana, by lepiej wyglądała w trumnie. Na specjalne życzenie rodziny, wykonywany jest makijaż pośmiertny. Malowane są paznokcie, wykonywany jest specjalistyczny makijaż i farbuje się włosy.
Jeśli dana osoba zmarła na skutek ciężkiej i długiej choroby, koroner tuszuje blizny i przebarwienia skóry za pomocą tanatokosmetyki.
Tuż przed pochówkiem, zmarły jest ubierany i malowany. Ubrania najczęściej dostarcza rodzina zmarłego, jednak możliwe jest zakupienie ubrań w zakładzie.

Zakład pogrzebowy w Warszawie

Organizacja formalności

Po otrzymaniu aktu zgonu, pracownicy zakładu pogrzebowego mogą zgłosić śmierć w urzędzie stanu cywilnego, w miejscu pracy oraz w ZUSie. Jest to konieczny krok, który nakazuje prawo. Wszystkie sprawy załatwiane w urzędach, bankach oraz w kancelarii parafialnej, są dostarczane po uroczystości do rodziny zmarłego.

Msza Święta i pochówek

Msza za zmarłego i pochowanie go, zazwyczaj odbywa się w duchu chrześcijańskim. Przedstawiciel zakładu pogrzebowego kontaktuje się więc z proboszczem miejscowej parafii i zamawia Mszę w możliwie jak najbliższym terminie. Dodatkowo, rezerwowane jest miejsce na cmentarzu. Często, miejsce jest wykupione – w przypadku osób starszych. Jednak trzeba również wykopać dół, w którym znajdzie się trumna, co również trzeba zarezerwować. Trzeba również dodać, ż wszelkie kwiaty i wieńce również może zamówić za nas przedstawiciel zakładu pogrzebowego.

W zakładzie pogrzebowym, najczęściej możemy zakupić trumnę na wymiar lub gotową. Nagrobki i epitafia również są dostępne w ofertach większości zakładów. Obecnie, chowanie zmarłych organizuje się bardzo szybko, zwłaszcza dzięki pomocy pracowników z zakładu pogrzebowego. Śmierć bliskiej osoby może być wielkim ciosem dla nas – nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z tak wielką stratą, przez co nie myślimy racjonalnie i trzeźwo. Zakład pogrzebowy zrzesza ludzi o mocnych nerwach i dobrze zorganizowanych.
Warto również dodać, że zakłady pogrzebowe mieszczące się w większych miastach, mogą wykonywać więcej zleceń. Małe miasteczko lub wioska w znacznej większości korzysta z usług lokalnego zakładu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *