Wypożyczalnia samochodów czy leasing?

Prowadzenie firmy z reguły wymaga mobilności – szczególnie, jeśli specyfika branży wymaga dojeżdżania do klienta lub partnerów. Jeśli firma nie dysponuje dużym kapitałem, zakupienie firmowego samochodu może okazać się zbyt dużym wydatkiem. Dlatego wiele podmiotów decyduje się na pojazdy w leasingu – czy jest to rozwiązanie najkorzystniejsze?

Wypożyczalnia samochodów – oferty dla firm

Leasing stwarza możliwość korzystania z samochodu na atrakcyjnych warunkach – oczywiście o ile takie warunki się wynegocjuje. Trzeba być ostrożnym zwłaszcza przy klauzulach dotyczących pokrywania ewentualnych szkód. Generalnie leasingowane auto można naprawiać we własnym zakresie, nie trzeba za każdym razem udawać się do autoryzowanego serwisu. Znów – o ile inaczej nie stanowią warunki umowy.

wynajem samochodu

 

Jednak wypożyczalnia samochodów przedstawia nieco ciekawsze rozwiązania, zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw, które potrzebują samochodu na krótszy okres. Wypożyczalnie samochodów oferują często nieograniczony czas wynajmu – oznacza to, że można wynająć pojazd nawet na jeden miesiąc, choć oczywiście przy dłuższym okresie wynajmu ceny są znacznie korzystniejsze. Ponadto przy wynajmie można cieszyć się dodatkowymi usługami, związanymi z obsługą pojazdu, takimi jak serwis, przechowywanie ogumienia, ubezpieczenie, pojazd zastępczy itd., które nie zawsze są możliwe przy leasingu.

Doskonałe rozwiązanie dla firm

Dodatkowym atutem w przypadku wynajmowania samochodu jest możliwość wymiany go na inny lub zmiany warunków wynajmu, w tym czasu trwania umowy – można ją skrócić, przedłużyć bądź po prostu zmodyfikować. W wypożyczalni bardzo ważny jest natomiast limit kilometrów – jeśli firma planuje duże trasy, warto zastanowić się, czy jednak bardziej opłacalny nie będzie leasing. Wtedy bowiem firma zyskuje samochód na konkretnych warunkach – jeśli zadba się o korzystne warunki umowy, będzie to bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza na dłuższy okres wynajmu, na przykład na kilka lat.

W leasingu z czasem można po prostu wykupić samochód. Po dopełnieniu formalności można korzystać z samochodu właściwie bez ograniczeń. Jeśli umowa jest skonstruowana w przemyślany sposób, da się załatwić nawet samochód zastępczy – trzeba jednak uważać, ponieważ auta zastępcze często są rozliczane bardzo surowo, zwłaszcza pod kątem ewentualnych szkód, powstałych w czasie użytkowania.