Wszystko o sali doświadczeń świata

Co znajduje się w Sali Doświadczania Świata?

W Sali Doświadczania Świata możemy znaleźć różne pomieszczenia i przedmioty. Wszystko, co znajduje się w Sali, służy relaksowi i wyciszeniu się pacjentów. W Sali możemy znaleźć biały basen wypełniony przezroczystymi kuleczkami, które są podświetlane LEDowym światłem. Pacjenci mogą także skorzystać ze znajdujących się w Sali kadzidełkach, oraz olejków eterycznych, które służą do aromaterapii. W Sali jest także tablica magnetyczna, różne zabawki sensoryczne, piłka gimnastyczna i wiele innych różnych przedmiotów, dzięki którym pacjenci mogą wzmocnić swoje zmysły.

W jakim celu powstała Sala Doświadczania Świata?

Sala Doświadczania Świata została zaprojektowana i stworzona z myślą o osobach ciężko chorych i niepełnoprawnych. Sala taka służy różnym osobom do poznawania swoich zmysłów, do odbierania bodźców, których aktualnie potrzebujemy. Dzięki istnieniu takiego miejsca jak Sala Doświadczania Świata, możemy odczuwać różne pozytywne bodźce, które wpływająca nasz układ nerwowy poprawiając tym samym naszą pamięć i chęć do podejmowania jakichkolwiek aktywności i działań. Sala działa inaczej na każdego pacjenta – wszystko bowiem zależne jest od tego, czego dana osoba aktualnie potrzebuje i w jakim stanie jest jego organizm, zmysły i psychika.

Jakie są efekty z korzystania z Sali?

Efekty korzystania z Sali są różne i u każdego pacjenta są zupełnie inne. Na przykład, pozytywny efekt dotyczący zmysłu wzroku to zyskanie świadomości światła. Odpowiednie odbieranie bodźców przez dziecko skutkuje znaczną poprawą koordynacji wzrokowej. Przebywanie w Sali wpływa także bardzo korzystnie na zmysł słuchu. Usprawnia to pamięć słuchową oraz pozwala nam nauczyć się odróżniać różne dźwięki. Dzięki tego typu terapii możemy odpowiednio rozwinąć naszą wrażliwość dotykową. Jeżeli chodzi o zmysł węchu – różne bodźce, które odbieramy pozytywnie wpływają na rozpoznawanie przez nas różnych zapachów oraz lepiej możemy zlokalizować, skąd ów zapach dochodzi. Natomiast na zmysł smaku wpływa to tak, że osoba przebywająca w Sali może rozwinąć swoją percepcję smakową.

sala_dośwaidczeń_świata

Jakie może być wyposażenie Sali?

Sala Doświadczania Świata jest bardzo dużym pomieszczeniem, która często podzielona jest na jeszcze mniejsze pomieszczenia, w których znajduje się na przykład basen wypełniony kuleczkami lub sala służąca tylko i wyłącznie aromaterapii. Jednym z podstawowych elementów Sali jest także huśtawka, czyli ulubione miejsce na placu zabaw wśród dzieci.

Kto może być pacjentem na Sali?

Pacjentem Sali są zazwyczaj osoby chore lub niepełnosprawne. Często można tam spotkać dzieci cierpiące na różne schorzenia. Jest to na przykład zespół Downa, autyzm, porażenie mózgowe czy zespół stresu pourazowego. Na terapię odbywającą się w Sali Doświadczania Świata przychodzą również osoby z demencją starczą. Jest to swoiste oderwanie się od rzeczywistości, w której osoby te nie mogą poczuć niektórych zmysłów.

Więcej na http://liger.net.pl/47-sala-doswiadczania-swiata <<<