Warsztaty integracyjne dla pracowników – co najczęściej wybierają firmy? 

Warsztaty integracyjne dla pracowników cieszą się coraz większą popularnością. Mają one na celu zbudowanie bardziej zgranego i w rezultacie bardziej efektywnego zespołu. Warsztaty tego typu stanowią doskonałą okazję, by wszyscy pracownicy firmy mogli się lepiej poznać i wypracować wzajemne zaufanie. Zacieśnianiu więzi sprzyja mniej formalna atmosfera i możliwość chwilowego oderwania się od codziennych obowiązków. 

Jakie są warsztaty integracyjne dla pracowników najczęściej wybierane przez firmy?

We Wrocławiu organizowane są różnorodne warsztaty dla firm służące integracji pracowników. Do najczęściej wybieranych zaliczają się warsztaty kulinarne, filmowe, fotograficzne oraz improwizacji. 

Warsztaty kulinarne 

Warsztaty kulinarne należą do warsztatów integracyjnych cieszących się szczególną popularnością. Jest to spowodowane przede wszystkim panującą w kuchni atmosferą – unoszące się w powietrzu aromaty jedzenia i przypraw, a także towarzyszące procesowi gotowania wino sprzyjają nawiązywaniu bliższych relacji między uczestniczącymi w warsztatach współpracownikami. Każda osoba bierze czynny udział w przyrządzaniu potrawy, wykonując przypisane sobie zadania. Wspólny wysiłek owocuje przygotowaniem posiłku, który jest następnie spożywany przez wszystkich uczestników. Po zakończonych warsztatach cały zespół otrzymuje dyplomy z rąk nadzorujących zmagania szefów kuchni. Ten typ integracji sprzyja nauce organizacji pracy i delegowania zadań, a także budowaniu zaufania i wzajemnych relacji w zespole. Obok warsztatów polegających na gotowaniu, popularne są także warsztaty barmańskie, cukiernicze oraz kawowe. 

Warsztaty filmowe 

Inną popularną formą warsztatów integracyjnych dla pracowników są warsztaty filmowe stanowiące doskonałą propozycję dla wszystkich osób, które są zainteresowane sprawdzeniem swoich zdolności aktorskich. Uczestnicy tego rodzaju warsztatów przyjmują role aktorów, scenarzystów i reżyserów, by wspólnie zrealizować krótkometrażowy film, będący zwieńczeniem integracji. Zaangażowane w projekt osoby w trakcie zabawy mogą nie tylko lepiej się poznać, lecz także ćwiczyć pracę w zespole, delegując zadania, wykonując polecenia i wspólnie opracowując najlepsze rozwiązania. Warsztaty przeprowadzane są pod okiem animatorów i zawodowych filmowców, którzy z chęcią odpowiadają na pytania uczestników, co zwiększa atrakcyjność wydarzenia. 

Warsztaty fotograficzne 

Wzbudzającą zainteresowanie formą warsztatów integracyjnych są warsztaty fotograficzne. Ich uczestnicy pracują razem nad wspólnym projektem, stając zarówno przed jak i za obiektywem aparatu. Często realizowanymi w trakcie tego typu warsztatów projektami są kalendarze firmowe, które następnie zdobią pomieszczenia zajmowane przez firmę, przypominając pracownikom o miłych chwilach w trakcie integracji. Warsztaty fotograficzne moderowane są przez profesjonalnych fotografów, a uczestnicy mają do dyspozycji różnorodne kostiumy i akcesoria pozwalające na wykonanie ciekawych zdjęć 

Warsztaty improwizacji 

Interesującą formę warsztatów integracyjnych dla pracowników stanowią również warsztaty improwizacji czerpiące z metod wykorzystywanych przez grupy zajmujące się improwizacją sceniczną. Warsztaty tego typu uczą podstaw tego rzemiosła oraz umiejętności kluczowych dla dobrej współpracy, takich jak aktywne słuchanie, skupianie uwagi czy też rozwijanie pomysłów. Umiejętności te są przydatne zarówno na scenie, jak i w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych podczas pracy w zespole. 

Warsztaty movement 

Zdobywającą coraz większą popularność formą warsztatów integracyjnych dla pracowników są prowadzone przez Jakuba Gontarskiego warsztaty movement. Łączą one elementy samodoskonalenia i team buildingu, co pozwala osiągnąć doskonałe efekty. Warsztaty movement pozwalają uczestnikom zwiększyć umiejętności ruchowe, motoryczne oraz koordynacyjne, a także pobudzić kreatywność, intuicję i instynkt. Skutkują również nabraniem większej odwagi i nawiązaniem bliższej relacji z własnym ciałem, a także swoimi myślami. 

Warsztaty movement  wroclaw

Wpływ warsztatów movement na integrację w zespole 

Warsztaty movement sprzyjają kształtowaniu się więzi w zespole dzięki zastosowaniu gier interaktywnych (palyfight) czerpiących z praktyk stosowanych w sportach walki, takich jak zapasy, judo, brazylijskie jiu-jitsu oraz capoeira. Gry te pozwalają skupić się na tu i teraz, stanowią ponadto niezwykle silny bodziec do redukowania dystansu między współpracownikami i budowaniu wzajemnego zaufania. Zabawy i ćwiczenia ruchowe podnoszą poziom mocy, uwagi oraz pozytywnej energii wśród uczestników warsztatów. Stwarzają również przestrzeń do komunikacji, dzielenia się przemyśleniami i wzajemnej inspiracji. 

Nieodłączną częścią warsztatów movement jest również prezentacja technik relaksacyjnych dla firm pozwalających na obniżenie poziomu stresu u pracowników i poprawienie atmosfery w zespole. Skorzystanie z organizowanych przez Jakuba Gontarskiego warsztatów integracyjnych dla firm we Wrocławiu, to sposób na wniesienie pozytywnych wibracji w przestrzeń firmy.