Rekrutacja pracownika – aplikacja i internet

Wygodny i szybki system rekrutacyjny jest bardzo ważny zwłaszcza dla dużych firm, w których pracuje ponad sto osób. Takie bowiem często poszukują nowych pracowników, a często nawet realizują jednocześnie więcej niż jedną rekrutację. Najszybszy i najwygodniejszy sposób pozyskiwania nowych pracowników to rekrutacja prowadzona przez Internet. Warto wówczas korzystać z możliwości, jakie daje nowoczesna aplikacja rekrutacyjna . Jest to środek, po który coraz chętniej sięgają pracodawcy, a osoby odpowiedzialne za HR są zachwycone tym, ile funkcji posiada taka aplikacja.

Aplikacja potrzebna działowi HR

Czym w praktyce jest aplikacja rekrutacyjna? Jest to system informatyczny, którego celem jest prowadzenie poszczególnych czynności związanych z procesem rekrutacji. Dobre aplikacje rekrutacyjne są w stanie obsłużyć cały proces pozyskiwania nowych pracowników, a więc od momentu, w którym pojawia się potrzeba umieszczenia oferty pracy, aż po selekcję kandydatów, którzy zgłosili swoją chęć do pracy na danym stanowisku.

Aplikacja rekrutacyjna to w pewnym sensie asystent dla osoby odpowiedzialnej za proces rekrutacji w danej firmie. Jest wsparciem przez cały etap poszukiwań nowego pracownika, tym samym znacznie skracając czas całej rekrutacji. To właśnie dzięki owej aplikacji rekrutacyjnej można umieszczać oferty pracy w wielu serwisach internetowych w krótkim czasie – i to bez konieczności uciążliwych rejestracji, logowań oraz modyfikacji danych. To narzędzie to także dostęp do takich wygodnych opcji, jak terminarz rozmów kwalifikacyjnych z poszczególnymi kandydatami, analiza ich profili, a także pomoc w doborze odpowiednich narzędzi mogących pomóc w podjęciu decyzji, kto w największym stopniu spełnia oczekiwania stawiane przez pracodawcę. Dzięki aplikacji internetowej można także prowadzić szybką i łatwą korespondencję z potencjalnymi pracownikami, a także weryfikować ich kompetencje drogą internetową. A jest to tylko ułamek tego, co osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji zyskują, korzystając z aplikacji internetowej. A trzeba zaznaczyć, że rynek pracy oferuje kilka rodzajów tego praktycznego narzędzia.

Dlaczego warto rekrutować się online?

Osoby poszukujące pracy mają do dyspozycji wiele metod. Trudno jednak nie przyznać, że najbardziej funkcjonalna oraz przynosząca najlepsze rezultaty jest tak zwana rekrutacja online , czyli taka, która odbywa się, przynajmniej do pewnego momentu, za pośrednictwem Internetu. Wymienić można dziesiątki zalet, jakimi charakteryzuje się ta metoda poszukiwania zatrudnienia. Warto przyjrzeć się najważniejszym z nich.

Na początku dobrze jest wspomnieć o ilości ofert pracy, jakie można znaleźć w Internecie. Znajdują się one na dziesiątkach portalach poświęconych pracy, a także na stronach internetowych poszczególnych firm. Z możliwości, jakie daje rekrutacja online, można korzystać również wtedy, gdy zainteresuje nas oferta pracy zlokalizowana na drugim końcu Polski lub tez za granicą. Nie ma pod tym względem żadnych granic ani ograniczeń. Takich korzyści nie dają rekrutacje, w których oferty pracy czerpane są z Urzędów Pracy czy tez z prasy.

Rekrutacja internetowa to także wygoda i oszczędność czasu. Wysłanie dokumentów aplikacyjnych online odbywa się zwykle za pomocą kilku kliknięć, ewentualnie czasem trzeba podać kilka najważniejszych informacji na swój temat. Dzięki temu już w kilka minut można odpowiedzieć nawet na kilkanaście ofert pracy, co jest rzeczą nie do osiągnięcia podczas innego rodzaju rekrutacji.

Rozmowa o pracę

Warto wspomnieć również o tym, jaką wygodę dają oferty pracy zamieszczane w Internecie. Jako że zwykle można umieszczać je tam darmowo i nie ma żadnych ograniczeń odnośnie do długości ich treści, potencjalny pracownik jest w stanie wyczytać z nich dużo więcej niż w przypadku ogłoszeń z prasy i innych źródeł. Pracodawca może umieszczać w swoich ofertach pracy szczegółowe wytyczne odnośnie do stawianych przez siebie wymagań i oczekiwań, oferowanych warunków zatrudnienia, obowiązków na danym stanowisku, a nawet opis specyfiki i charakteru danego pracodawcy. Takie informacje znaleźć można zwłaszcza na stronach internetowych należących do konkretnych firm, o ile znajdują się tam zakładki dotyczące kariery w tym miejscu pracy.