Utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu domu jest jednym z priorytetów podczas jego projektowania i budowy. Obecnie wraz z rozwojem technologii i rosnącą świadomością ekologiczną, coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z nowoczesnych rozwiązań opartych na energii pozyskanej z jej naturalnych źródeł. Jednym z takich rozwiązań są oczywiście pompy ciepła, które w ostatnim czasie zyskały sporo na popularności, w szczególności w nowym budownictwie. Pomimo że nie jest to tanie rozwiązanie, to zapewnia ono sporo korzyści, które z pewnością są warte tej ceny. Z tego względu warto zastanowić się nad inwestycją w takie rozwiązanie. Przed podjęciem decyzji, warto jednak wiedzieć, jaką pompę ciepła wybrać, aby pracowała ona w optymalny sposób w naszym domu.
Czym jest pompa ciepła?
Zakup pompy ciepła może być dość trudną decyzją, z tego względu, aby był to świadomy i odpowiedni wybór, warto wiedzieć, czym są tego typu urządzenia i jak działają. Taka wiedza z pewnością pozwoli dobrać najlepsze rozwiązanie do swojego domu, a także ułatwi użytkowanie pompy ciepła po jej zakupie i montażu. Pompy ciepła są to urządzenia grzewcze pracujące na zupełnie innej zasadzie niż tradycyjne systemy grzewcze stosowane w budynkach. Nie wytwarzają one samodzielnie ciepła, a pozyskują je z otoczenia, na przykład z ziemi, powietrza lub wody. Dzięki temu jest to bardzo ekologiczny system grzewczy, który jednocześnie w bardzo skuteczny sposób pozwala na ogrzanie wnętrza domu.
Rodzaje pomp ciepła
Z racji tego, że pompy ciepła mogą pobierać energię cieplną z ziemi, powietrza lub wody, to można wyróżnić trzy rodzaje pomp, które działają w oparciu o te źródła ciepła. Powietrzne pompy ciepła to zdecydowanie najprostsze i najłatwiejsze w montażu urządzenia, jednak ich wydajność jest mocno uzależniona od temperatury powietrza na zewnątrz i gdy mocno ona spada, to efektywność pracy pompy ciepła również ulega znacznemu pogorszeniu.
Wodne pompy ciepła to urządzenia, które mają znacznie stabilniejszą wydajność, ponieważ pobierają one energię cieplną zgromadzoną w wodzie gruntowej, która zazwyczaj przez całą zimę utrzymuje temperaturę w granicach 8 do 10°C. Do działania takiej pompy niezbędne są dwie studnie głębinowe. Z jednej pompa będzie czerpała wodę w celu odbioru ciepła, a do 2 studni będzie odprowadzana woda, która już została zużyta przez pompę. W tym celu można wykorzystać również staw lub inny zbiornik wodny, który znajduje się blisko domu.
Najbardziej opłacalną i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest jednak gruntowa pompa ciepła. Jest to system pobierający energię cieplną z gruntu, który na odpowiedniej głębokości ma stałą temperaturę, przez co jest to bardzo stabilne i wydajne źródło ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie pionowych i bardzo głębokich odwiertów, które będą tak zwanymi sondami i zapewnią korzystne parametry pracy pompy ciepła, co z pewnością przełoży się na jej stabilną pacę przez cały sezon grzewczy.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu gruntowej pompy ciepła?
Decydując się na zakup gruntowej pompy ciepła w Andrychowie, szczególną uwagę należy zwrócić na kilka podstawowych parametrów, które określają to, z jaką wydajnością pompa będzie pracowała i czy sprawdzi się ona w danym budynku.
- Moc grzewcza Pg – parametr ten określa energię, z jaką sprężarka dostarcza ciepło do instalacji. Ma on kluczowe znaczenie dla działania całego systemu, ponieważ pompa o niewystarczającej mocy grzewczej nie będzie w stanie ogrzać budynku, z kolei ta o zbyt dużej mocy będzie nadmiernie zużywała prąd i tym samym wygeneruje większe koszty.
- Moc elektryczna Pe – jest to maksymalna ilość energii, którą wykorzystuje sprężarka. Im mniejszy jest ten wskaźnik, tym tańsza będzie eksploatacja pompy ciepła.
- Moc chłodnicza Pch – parametr ten informuje o maksymalnej mocy, z jaką sprężarka może pobierać ciepło z dolnego źródła. Jeśli pompa ma służyć również do chłodzenia wnętrza w gorące dni, to warto wybrać urządzenie o wysokiej mocy chłodniczej.
- Współczynnik COP – jest to parametr określający wydajność cieplną pompy. Im jest on wyższy, tym pompa będzie pracować w bardziej efektywny sposób.