Najważniejsze kwestie przy zakupie domu z rynku wtórnego

Kupno własnego domu jest bardzo odpowiedzialną i trudną decyzją, której nie da się podjąć od tak. Wiele osób rozważa tę kwestię przez wiele lat, ponieważ zakup domu wiąże się z naprawdę wieloma kosztami i ogromnym stresem. Wybudowanie domu jednorodzinnego to wydatek rzędu kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych.

Zakup domu jednorodzinnego – czy w aktualnej sytuacji jest to dobra decyzja?

Na rynku pierwotnym ceny mieszkań wcale nie są niższe, a w ostatnich latach osiągnęły wręcz zatrważający poziom. Coraz częściej można spotkać się z głosem, że lepiej teraz oszczędzać i uważać z podejmowaniem wysokich w kosztach i tym samym też ryzykownych decyzji.

Z tego właśnie powodu duże grono osób wycofuje się z chęci kupna własnego, często wymarzonego od zawsze, domu jednorodzinnego. Zachodzi jednak paradoks, że mieszkanie w mieście nie daje wystarczająco przestrzeni – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Wielkomiejski zgiełk w aktualnej sytuacji może być nie do zniesienia.

Wyprowadzka poza miasto w tym przypadku może okazać się rozwiązaniem, jednak co robić, jeśli nie ma na to wystarczająco pieniędzy? W tej sytuacji warto rozważyć zakup domu z rynku wtórnego, który na ten moment jest najlepszym i najtańszym rozwiązaniem. Kupno domu jednorodzinnego z “drugiej ręki” niesie ze sobą wiele korzyści – warto zatem je przedstawić.

Dom z rynku wtórnego – jakie są tego korzyści?

Decydując się na kupno nieruchomości, należy przede wszystkim spojrzeć realnie na własne możliwości finansowe. Sytuacja na świecie jest bardzo niestabilna, co odbija się na kredytach, które cały czas szybują w górę. Zakup domu jednorodzinnego z rynku wtórnego jest bez wątpienia na ten moment najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem.

Domy na sprzedaż z rąk prywatnych oferowane są w bardzo przystępnych kwotach, które na dodatek można w większości przypadków negocjować, co w przypadku transakcji z deweloperem nie zawsze jest możliwe. Osoby prywatne są statystycznie o wiele bardziej skłonne do obniżenia ceny, ponieważ często zależy im na czasie, co bez wątpienia jest kolejną zaletą domów z rynku wtórnego. Zakup nieruchomości z “drugiej ręki” można bowiem naprawdę bardzo szybko sfinalizować.

Takie domy są zazwyczaj od razu gotowe do odbioru, co rzadko spotykane jest w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego. Warto również wspomnieć, że do większości domów z rynku wtórnego można od razu się wprowadzić. Wnętrza nie wymagają zazwyczaj kapitalnego remontu, więc mieszkanie można zacząć użytkować od razu po jego zakupie. Jest to niezmierne udogodnienie, które znacznie skraca czas przeprowadzki i minimalizuje koszty.

Innym atutem zakupu domu jednorodzinnego od osób fizycznych jest możliwość weryfikacji okolicy, co można zrobić poprzez rozmowę z sąsiadami. Opinia innych osób na temat lokalizacji jest na wagę złota, ponieważ jest najbardziej miarodajna i rzetelna. Większość domów z rynku wtórnego położona jest w cichym miejscu, gdzie nie są prowadzone żadne nowe inwestycje. Warto to mieć na uwadze, ponieważ wiele mieszkań w nowej zabudowie znajduje się często na “placu budowy”.

 Najważniejsze kwestie przy zakupie domu z rynku wtórnego

Kupując dom z rynku wtórnego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan techniczny budynku. Istotne są elewacje, ściany, sufity, podłogi, okna oraz instalacje elektryczne, grzewcze, jak i wodno-kanalizacyjne. Ważną kwestią jest również kwestie prawne – pozwolenie na budowę, projekt architektoniczno-budowlany, dziennik budowy, protokoły odbioru i przyłączy itp. Podczas oględzin warto również porozmawiać z właścicielem, jakie przedmioty pozostaną na miejscu.

Domy z rynku wtórnego często sprzedawane są z niepotrzebnym dla dotychczasowych mieszkańców dobytkiem. Mieszkania kupione z “drugiej ręki” często wymagają bardzo gruntownego sprzątania np. strychu, piwnicy czy komórek.

Wówczas warto zdecydować się na firmę, która oferuje sprzątanie strychów i innych pomieszczeń. Usługa ta jest bardzo korzystna cenowo, a dzięki niej nowi właściciele nie mają na głowie sprzątania, które bywa bardzo męczące i czasochłonne. Sprzątanie strychów zrealizowane przez fachową firmę odbędzie się sprawnie, co znacznie przyspiesza przeprowadzkę i oszczędzi nowym mieszkańcom nerwów.