Jak wygląda dzień z życia pracownika Call Center?

Praca w Call Center – praktycznie każda osoba za czasów studenckich próbowała swoich sił na słuchawce. Elastyczny grafik, praca w młodym zespole i uczciwe zarobki zachęcają osoby uczące się do zatrudnienia się w Call Center. Co ciekawe, wiele osób zostaje w tej pracy na dłużej mimo wcześniejszego braku zainteresowania sprzedażą bądź telefoniczną obsługą klienta. Dlaczego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, postaramy się prześledzić dzień z życia konsultanta telefonicznego.

Zanim zaczniemy pracę w CC

Na początku postaramy się jednak odpowiedzieć na pytanie: Czy aby zatrudnić się w Contact Center, muszę posiadać kwalifikacje i umiejętności? Wiele firm przyjmuje pracowników bez żadnego doświadczenia w pracy na infolinii, aby samodzielnie przeszkolić ich w zakresie czynności wykonywanych podczas pracy. Tak więc, jeżeli zdecydujemy się na tego typu pracę, to nie będziemy musieli obawiać się rzucenia na głęboką wodę. Przez pierwsze kilka tygodni będziemy brali udział w różnego rodzaju szkoleniach z technik sprzedażowych, wiedzy o produkcie itp. Większość Call Center udostępnia również materiały pomocnicze dla nowych pracowników, dzięki czemu mogą oni również przyswajać wiedzę w wolnym czasie.

Dzień z życia konsultanta

Przyjmijmy, że mamy już za sobą rozmowę kwalifikacyjną i wszystkie szkolenia – ja wygląda normalny dzień pracy? Zacznijmy od tego, że nie zawsze będziemy musieli stawiać się w biurze o 8 rano i pracować do 16. Specyfika pracy w Call Center opiera się na samodzielnym tworzeniu grafiku. Jest to więc idealna praca dla studentów, którzy chcą połączyć pracę z nauką. Przyjmijmy więc, że rano idziemy na zajęcia, a dopiero po nich do pracy.

Praca call center - IPT
Elastyczny grafik i możliwość rozwoju to nieliczne z powodów, dla których studenci wybierają call center.

Po wejściu do biura musimy znaleźć sobie stanowisko pracy.  W większości przypadków call center składają się z dużych, otwartych przestrzeni, na których umieszczone są tzw. boxy, czyli biurka oddzielone wygłuszającymi ściankami. Jeżeli znaleźliśmy już wolne stanowisko, to logujemy się do systemu, włączamy niezbędne programy i przystępujemy do dzwonienia albo odbierania telefonów.

Call Center posiadają przeważnie wewnętrzne oprogramowania, które cechują się prostym interfejsem i intuicyjną obsługą. Jeżeli pracujemy na kampanii wychodzącej, to program sam wybiera nam numery z bazy, bądź sugeruje, do którego klienta mamy zadzwonić.

Czas na przerwę

Jak w każdej pracy, również w  Call Center przysługuje nam czas na przerwę. W trakcie jej trwania możemy korzystać z rozbudowanych przestrzeni socjalnych – kuchni, jadalni czy chill roomów. Standardem w biurach stają się konsole do gier czy wygodne fotele i kanapy, na których pracownicy mogą odpocząć w trakcie swojej przerwy.


Wpis powstał przy współpracy z call center IPT: http://iptcc.pl/