Jak wybrać elektryczną suszarkę do rąk?

Elektryczne suszarki stopniowo wypierają papierowe ręczniki do rąk oszczędzając sporo czasu związanego z obsługą i utrzymaniem porządku. Zarówno właściciele biurowców, urzędów, szkół jak i osoby prywatne coraz częściej decydują się na zakup owych urządzeń. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu elektrycznej suszarki do rąk? Jaki model wybrać? Cena urządzenia a koszty eksploatacji?

W większości przypadków, podczas zakupu elektrycznej suszarki do rąk, zwracamy uwagę na cenę urządzenia. Im jest wyższa, tym model zapewnia lepsze i wydajniejsze suszenie, zapewnia bezawaryjność czy lepsze materiały konstrukcyjne. Warto jednak pamiętać, że nie tylko cena urządzenia jest istotna. Należy również zapoznać się z kosztami związanymi z eksploatacją urządzenia. Duża moc urządzenia to większy pobór energii nie zawsze idący w parze z wydajnością i krótkim czasem suszenia. Dzisiejsze, nowoczesne rozwiązania stawiają na najwyższą wydajność uzyskiwaną z silników o najniższej mocy, tak by skutecznie suszyć i obniżać koszt eksploatacji.  Mimo, że suszarki elektryczne z silnikami wytwarzającymi dużą prędkość osuszającego powietrza są droższe, ich czas suszenia trwa znacznie krócej w porównaniu z tańszymi odpowiednikami, które przy dużej mocy suszą wolno. Stanowi to o wyższym koszcie suszenia i kolejkach klientów przy toaletach. Zgodnie ze znanym powiedzeniem „co tanie to drogie”, warto sprawdzać cenę suszarek o niskich poborach energii i mocy, ale dużej wydajności – ich koszty początkowe są dość duże, jednak w dalszej eksploatacji modele tego rodzaju są najtańsze. Dobowy koszt korzystania z takiego urządzenia będzie niewielki, a większy koszt zakupu zwróci się szybko przez tańszą eksploatację w okresie nawet poniżej 1-go roku.

Suszarka z grzałką czy bez?

Elektryczne suszarki do rąk można podzielić ze względu na sposób osuszania naszych dłoni. Urządzenia zaopatrzone w grzałki dmuchają ciepłym powietrzem, dzięki czemu woda znajdująca się na skórze szybko odparowuje. Jednak aby uzyskać efekt całkowicie suchych dłoni suszarka musi pracować długo nawet do 40 sekund a to może doprowadzić do przesuszenia skóry dłoni. Urządzenia mogą również nie posiadać grzałki. Taka sytuacja występuje w droższych modelach, o wydajniejszym silniku. Intensywny podmuch o dużej prędkości strąca wodę z naszych dłoni, dlatego podnoszenie temperatury powietrza jest zbędne. Suszarki elektryczne tego typu stworzone są do krótkiego, ale skutecznego osuszania – nawiew trwa ok.10 sekund a prędkość może osiągać nawet 617 km/h.

Sposób uruchomienia suszarki

Większość suszarek elektrycznych uruchamia się wykrywając ruch dzięki fotokomórce. Istnieją jednak modele zaopatrzone w przycisk, dopiero po naciśnięciu urządzenie zaczyna pracować. Powszechnie uważa się, że wersje wyposażone w fotokomórkę są bardziej higieniczne, gdyż podczas ich używania nie potrzebny jest bezpośredni kontakt z powierzchnią obudowy, na której mogą gromadzić się bakterie. Warto zauważyć, że suszarki elektryczne mogą włączać się na określony w sekundach czas lub działać bez przerwy wykrywając ruch dłoni znajdujących się pod czujnikiem.

Higiena

suszarka kieszeniowa do rąk ShopTuning biała

Pamiętajmy, że żyjemy na świecie, gdzie kontakt z przedmiotami codziennego użytku takimi jak smartphone, klamki drzwi czy poręcze schodów powodują również kontakt z bakteriami, które się na nich znajdują. Podczas suszenia rąk różne modele suszarek posiadają szereg udogodnień poprawiających komfort użytkowników. Oprócz bezdotykowego uruchomienia suszarki, mogą posiadać wbudowane filtry HEPPA, które oczyszczają powietrze niemal w 100%, czy mieć obudowy lub powłoki wykonane z materiału antybakteryjnego zawierającego cząsteczki srebra. Jeśli chcemy mieć pewność, że suszymy ręce w higieniczny sposób, warto zwrócić na to uwagę.

Wygląd i obudowa

Kupując elektryczną suszarkę do rąk ważny jest dla nas również jej wygląd. Zwłaszcza kupując urządzenie do nowo wyremontowanej toalety pragniemy, aby wkomponowała się ona jak najlepiej do naszego wnętrza. Suszarki zazwyczaj posiadają obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego. Trwalsze i bardziej wytrzymałe suszarki wykonane są z tworzywa ABS, bądź ze stali. Te drugie są znacznie droższe.  Chcąc zaopatrzyć się w urządzenie w konkretnej barwie, możemy wybierać w szerokiej gamie kolorów, również perłowych jak lakiery metaliczne. Suszarki stalowe występują natomiast w wersji z połyskiem, matowej lub anodowanego aluminium, które nie ulega korozji.

Równie ważna jest wielkość suszarki. Decydując się na zakup urządzenia do niewielkiej toalety, jego rozmiary z pewnością są ważnym czynnikiem, który zaważy na podjęciu decyzji – im mniejsza suszarka tym łatwiej zmieści się na niewielkiej powierzchni. W przypadku biur, urzędów czy galerii handlowych wielkość suszarki do rąk zazwyczaj nie odgrywa kluczowej roli, ale czasem może mieć znaczenie. Warto sprawdzić ofertę sklepów internetowych przed zakupem.

Okres gwarancji i reklamacja

Gdy dokonaliśmy już odpowiedniego wyboru koniecznie sprawdźmy czy suszarka posiada okres gwarancji i jak długo on obowiązuje. Przy tańszych modelach standardem jest 2 letnia gwarancja. Modele wykonane z lepszych komponentów posiadają gwarancję nawet 5 lat. Zwróćmy również uwagę na sposób reklamacji – opcja zamówienia przez Internet umożliwi nam zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Pamiętajmy, że decydując się na droższe suszarki elektryczne, zazwyczaj możemy liczyć na lepszą jakość wykonania produktu co przełoży się na trwałość i możliwość dłuższego użytkowania, a to ważne argumenty.