Jak szkolenia z negocjacji pomagają w życiu codziennym?

Negocjujemy właściwie całe życie. Już we wczesnym dzieciństwie czy jako młody człowiek musimy w wielu sprawach dojść do porozumienia ze stającymi na naszej drodze ludźmi. Rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy nauczycielami. W toku rozmowy szukamy rozwiązania zadowalającego każdą ze stron, kompromisu, który jest najkorzystniejszy dla każdego z nas.

Trudne negocjacje

Negocjacje dotyczą zarówno spraw błahych i codziennych, jak wybór filmu na który wybieramy się z partnerem do kina czy spraw poważniejszych, typu działania biznesowe. I tu zaczyna się problem. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że nie potrafimy tym sytuacjom sprostać, wypracować porozumienia czy przekonać do swoich racji. Co wtedy? Czy w takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni opuścić głowę i godzić się na pomysły innych, ich wizję czy stanowisko? Okazuje się, że nie. Umiejętność negocjowania można w sobie wypracować, choć na pewno nie jest to proste.

Negocjacje, a życie codzienne

Kiedy nie jesteśmy wystarczająco przekonywujący, nie potrafimy obronić swojego stanowiska, co w konsekwencji rzutuje na ważne dla nas sprawy, warto zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu. Tu z pomocą przychodzą negocjatorzy lub szlifowanie własnych umiejętności pod ich okiem w trakcie specjalistycznych szkoleń.

Profesjonaliści w negocjacjach, tacy jak Tomasz Piotr Sidewicz mogą pomóc nam wypracować w sobie cechy potrzebne do obrony swoich przekonań. Wyuczone dzięki nim umiejętności mogą znacznie ułatwić nam funkcjonowanie w towarzystwie, pracy czy szkole. Kto z nas nie chciałby, aby jego zdanie było poważane? By na równi z innymi uczestniczyć w dyskusjach i potrafić rozwiązać problematyczne kwestie z satysfakcją dla każdej ze stron? Już samo życie codzienne pokazuje w ilu sytuacjach musimy mierzyć się z odmiennym zdaniem osób w naszym otoczeniu.

Naszym zadaniem jest by z każdej tej sytuacji wybrnąć, zakończyć ją z zadowalającym wynikiem dla wszystkich stron, negocjować aż osiągnie się zamierzony efekt. Dzięki takim umiejętnościom jesteśmy w stanie wypracować porozumienie z mężem dotyczące podziału obowiązków domowych, wynegocjować z dzieckiem godziny poświęcone na naukę oraz oglądanie bajek, czy odkupić upatrzone auto za niższą cenę. Choć przykłady te wydają się być dość przyziemne, wiele osób ma z nimi spory problem.

Biznes i negocjowanie w jego ramach to kolejna próba dla nas. Tu nie ma miejsca na wątpliwości, chowanie głowy w piasek. Prowadzona przez nas firma musi mieć przecież pewnego siebie, szukającego jak najlepszych rozwiązań dla niej szefa czy współudziałowca.

Porozumienie w negocjacjach

Szkolenie z negocjacji na zasadzie ćwiczeń

Większość szkoleń negocjowania odbywa się na zasadzie odgrywania konkretnych scenek, gdzie niczym aktor ćwiczymy swą rolę. Znajdują one swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy, jak Tomasz Piotr Sidewicz, zawodowy negocjator wskazują na zawodność tej metody i proponują coś innego. Odgrywanie scenek jest bowiem o tyle nieskutecznym w codziennym życiu sposobem, że chcąc nie chcąc wchodzimy w daną rolę i to na jej odgrywaniu się skupiamy.

Czy to jednak ma przełożenie na nasze faktyczne umiejętności? Może się okazać, że nie do końca. Szkolenia z negocjacji mogą jednak opierać się na czymś innym. Mowa tu o ćwiczeniach. W ich przypadku pracujemy nad faktycznymi zmianami, zmianami które mają przełożenie na wiele aspektów naszego życia.

Nie sztuką bowiem jest wyćwiczyć swoje reakcje na pamięć, w sytuacjach które w codziennym życiu miejsca mieć nawet nie muszą. Sztuką jest wyuczyć i wyćwiczyć w sobie realne i efektywne reagowanie, obronę własnego stanowiska i przekonań, negocjowanie z rozmówcą. Nawyki, które w ten sposób w sobie wypracowujemy pomogą nam uporać się z wieloma sytuacjami.

Profesjonalne szkolenia z negocjacji

Jeśli uważasz, że zbyt często jesteś zmuszany by ustąpić współpracownikowi, parterowi czy choćby sąsiadowi, czujesz się wykorzystywany lub po prostu chciałbyś nauczyć się negocjować, zastanów się nad profesjonalnym szkoleniem. Sam, bez pomocy specjalisty możesz nie podołać zadaniu.

Wsparcie zawodowego negocjatora z pewnością pomoże w osiągnięciu celu szybciej niż ci się wydaje. W domu, w biznesie, w sąsiedzkich kontaktach – wszędzie, gdzie pojawia się próba wypracowania wspólnego stanowiska, potrzeba podjęcia decyzji, konflikt interesów… trzeba umieć negocjować. Bez tej umiejętności jesteśmy niestety skazani na podporządkowanie się drugiej stronie. Zainwestujmy więc w siebie. Dla naszego własnego dobra czy dobra naszej firmy.