Jak działa doradztwo księgowe?

Doradztwo księgowe to zbiór usług wykonywany przez doświadczoną firmę. Obecnie, coraz częściej możemy spotkać się z sytuacją, w której to firmy (większe i mniejsze) korzystają z usług zewnętrznych firm. Usługi, które obejmują zakres księgowości, stanowią filar dla każdego przedsiębiorstwa. Wszystkie dokumenty muszą się zgadzać, a żeby to osiągnąć, konieczne jest, by księgami zajęli się profesjonaliści.

Zostaw księgowość profesjonalistom

W dzisiejszych czasach, oferta wielu firm – zwłaszcza księgowych – jest na tyle bogata, że o wiele bardziej opłaca się korzystać z ich oferty niż samemu budować własny dział księgowości. Opłacalność korzystania z usług tego typu, jest szczególnie w momencie ogromnego nagłego rozwoju firmy. Jedna osoba, która pełni rolę księgowego, może z czasem nie nadążać ze wszystkimi dokumentami. W tym celu właśnie właściciele i zarządcy firm, nawiązują stałą, okresową lub doraźną współpracę z firmą księgową. Korzystając z usług doświadczonego zespołu księgowych, możemy być pewni o szybkim wypełnianiu i dostarczaniu dokumentów. Poza tym, firma zajmująca się księgowością, jest nam w stanie zagwarantować rzetelność i dokładność.
W skład usług, które wykonuje firma księgowa, wchodzą:

  • Prowadzenie ksiąg handlowych,
  • Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów,
  • Sprawowanie odpowiedzialności nad wszystkimi dokumentami VAT, PIT itp.,
  • Sporządzanie deklaracji, raporty oraz rozliczenia,
  • Prowadzenie dokumentacji w zakresie kadr i płac,
  • Wypełnianie i dostarczanie dokumentów do Urzędów Skarbowych, ZUSu czy klientów.

Trzeba jednak zauważyć różnicę pomiędzy doradztwem a pełną obsługą księgową. Wiele jest firm, które korzystają doraźnie z porad księgowych. Ich wiedza oraz doświadczenie pozwalają nam wykonywać wszelkie obowiązki księgowe w należyty sposób. Warto jednak dodać, że doradztwo księgowe najczęściej polega na przekazaniu danej firmie obowiązków związanych z księgowością i rachunkami. Doświadczony zespół księgowych wykonuje dla nas konkretne obowiązki. Korzystanie z usług księgowych, pozwala nam na utrzymanie księgowości na najwyższym poziomie.

Kto korzysta z doradztwa księgowego?

Usługi z zakresu doradztwa księgowego są kierowane do większych firm. Mniejsze przedsiębiorstwa również mogą korzystać z doradztwa księgowego. Duże firmy jednak częściej potrzebują lepszych rozwiązań w tym zakresie. Prowadzenie księgowości na większą skalę wymaga często większej ilości osób. Firma, w której jest zatrudnionych więcej niż 100 osób, a jej działania i zyski stale się mnożą, konieczne jest, by całą dokumentacją zajęli się specjaliści.

Doradztwo księgowe jest obecnie zbiorem usług, które wykonywane są dla innych firm. Wiele jest nowych firm, które chcą jak najlepiej rozpocząć swoją działalność. Niekiedy zdarza się tak, że dział księgowości danej firmy ma dość okrojony skład. By nowe przedsiębiorstwo mogło ‘wystartować’ w jak najlepszy sposób, warto nawiązać stałą współpracę z firmą, która będzie odpowiedzialna za naszą księgowość.

Niektóre firmy decydują się korzystać z usług doradztwa księgowego, w fazie trwania działalności firmy. Kiedy mamy do czynienia z nagłym rozrostem firmy, nasz dział księgowości może po prostu okazać się za mało liczny, by poradzić sobie ze wszystkimi dokumentami. W fazie rozwoju firmy, liczba dokumentów stale wzrasta, przez co zadania dla działu księgowości tylko się mnożą. To z tego powodu, właściciele i zarządcy firm podejmują decyzję o korzystaniu z doradztwa księgowego. Doświadczeni księgowi z firmy zewnętrznej, będą mogli doradzić nam w każdej sprawie, która dotyczy prowadzenia dokumentacji firmowej.