Imprezy motywacyjne i szkoleniowe – eventy, o których Twoi pracownicy będą długo pamiętać

Impreza motywacyjna to coraz częściej stosowane narzędzie w dużych i średnich firmach, za pomocą których wynagradzani są najlepsi pracownicy. Imprezy takie są na ogół opłacane przez przełożonych lub przez partnerów biznesowych. Jak może wyglądać taki event szkoleniowy? Jak może się on przekładać na życie firmy? I najważniejsze pytanie, gdzie taki event zorganizować?

Jak wyglądają eventy motywacyjne?

Seminaria szkoleniowe i motywacyjne zyskują na popularności coraz bardziej. Czy słusznie? To już pytanie na osobny tekst. Tutaj skupimy się na tym, jak może wyglądać takie wydarzenie. Otóż jak już była o tym mowa, event szkoleniowy to impreza łącząca w sobie seminaria dotyczące rozwoju osobistego, które na ogół można podzielić na trzy kategorie, dotyczące życia prywatnego, duchowego i zawodowego. Jako że mówimy tutaj o eventach opłacanych przez firmę, będą one raczej dotyczyć aspektów związanych z życiem zawodowym.

Na ogół na imprezy motywacyjne wybiera się miejsca zaciszne, z dala od miejskiego hałasu. W otoczeniu cichej, spokojnej natury zyskujemy szansę na pełen relaks, a nawet pewną refleksję, jeśli tylko znajdziemy wolną chwilę na spacer.

Obok wykładów dotyczących rozwoju kompetencji zawodowych i tego, jak najlepiej wcielić teorię w praktykę, imprezy motywacyjne mają w sobie również element czysto imprezowy, kiedy to wieczorem jest czas na większą integrację lub na atrakcje wykupione w ramach pakietu.

Co mieści się w ramach szkolenia motywacyjnego?

Szkolenia motywacyjne mają to do siebie, że skupiają w jednym miejscu wszystkich pracowników, którzy nie wykonują swoich codziennych obowiązków. Event motywacyjny ma to do siebie, że rezygnujemy z nagradzania na zasadzie kija i marchewki – “nagradzam za sukcesy, karzę za błędy”, zastępując to pobudzaniem motywacji wewnętrznej, dzięki której istnieje szansa na dużo lepsze efekty. Warsztaty strategiczne mogą polegać na omawianiu konkretnych przypadków i zachęcania pracowników do proponowania rozwiązań – zarówno na zasadzie pracy grupowej, jak i indywidualnej.

Sala konferencyjna pod Warszawą
Szkolenia i eventy dobrze zorganizować np. w Hotelu Jasek, udostępniającym sale szkoleniowe we Wrocławiu, a ponadto oferującym możliwość przygotowania poczęstunku dla wszystkich zgromadzonych.

Jak eventy motywacyjne wpływają na życie firmy?

Zakładając, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy wynoszą cokolwiek ze szkoleń motywacyjnych, mogą dać one bardzo wiele korzyści. W przypadku firm innowacyjnych, które miewają się na rynku ogólnie lepiej niż firmy ze skostniałym podejściem do zarządzania biznesem i zasobami ludzkimi, szkolenia motywacyjne są wręcz elementem strategii HR, dzięki której podnoszą się wyniki przedsiębiorstwa.

Na dobrym szkoleniu poruszane są kwestie związane z kompetencjami miękkimi, dzięki którym podnosi się poziom pewności siebie pracowników i poziom ich zaangażowania w problemy firmy, dzięki czemu mają oni szansę proponować coraz lepsze rozwiązania.

Nowoczesne firmy o wiele bardziej stawiają na słuchanie rozwiązań sugerowanych przez pracowników, lecz naprawdę rozwojowe i nowoczesne firmy stawiają na rozwiązania wypracowane nie tylko przez najbardziej efektywną grupę, lecz także przed indywidualną jednostkę. Cenione na równi są rozwiązania indywidualne i grupowe, a przenoszenie porad i technik ze szkoleń motywacyjnych na grunt firmy może naprawdę pomóc w jej rozwoju. Wszystko to pod warunkiem, że uczestnicy szkolenia naprawdę chcą coś z niego wynieść.

Gdzie najlepiej organizować eventy motywacyjne?

Eventy szkoleniowe i motywacyjne najlepiej przebiegają w miejscach różniących się od otoczenia, w którym na ogół przebywają ich uczestnicy. Na ogół są to osoby mieszkające na co dzień w miastach, zatem zmiana sposobu myślenia może odbyć się, kiedy wylądują oni w małej, zacisznej miejscowości. Jednak czy takie jeszcze istnieją, i to w niedalekim położeniu od największych aglomeracji miejskich w Polsce?

Jak najbardziej. Jednym z takich miejsc jest Hotel Jasek, położony we Wrocławiu. Oferuje przestronne sale konferencyjne, skonstruowane tak, by wpuszczały jak najwięcej światła dziennego. Na terenie Hotelu funkcjonuje Restauracja Kryształowa, która pomoże w zorganizowaniu poczęstunku lub eleganckiej kolacji wieńczącej całe wydarzenie. Do dyspozycji gości pozostają też stylowe, wygodne pokoje, w których można zażywać odpoczynku.