Ceny domów szkieletowych
Domy szkieletowe są jeszcze na razie mało doceniane na polskim rynku. Większość z nas woli budować w sposób tradycyjny, nie zważając na korzyści jakie daje budownictwo alternatywne. A jest ono atrakcyjne pod wieloma względami. Po pierwsze koszty realizacji domu kanadyjskiego są często niższe od budynków murowanych nawet o 30%, a po drugie, aby zamieszkać we własnych czterech ścianach nie trzeba czekać latami.
Wykorzystywane do budowy domów szkieletowych technologie są sprawdzone i dają bezpieczeństwo przyszłym mieszkańcom, a co więcej dają ekologiczny komfort. Większość w ten sposób powstających domów jest osadzonych na szkielecie drewnianym lub w nowszej wersji stalowo-drewnianym. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednią ekipę, która zajmie się budową naszego wymarzonego domu szkieletowego.
Projekt w tym wypadku także nie jest bardzo kosztowny, zwykle korzysta się z gotowych propozycji. Niektórzy twierdzą, że jest to budownictwo dla osób lubiących styl minimalistyczny, jednak patrząc na efekty prac budowlanych można się przekonać, że tak nie jest. Każdy budynek traktowany jest indywidualne, wedle założeń projektu i oczekiwań klienta. Komfort jaki zapewnia takie mieszkanie jest wysoki choćby z uwagi na energooszczędność takich budowli. Są one cenione w krajach skandynawskich, gdzie zimy bywają naprawdę ostre a mimo to jest w nich tyle ciepła ile potrzeba.
Także ceny gotowych domów szkieletowych nie są wysokie. Niewielki domek o prostej konstrukcji składający się z trzech pokoi, kuchni i łazienki to koszt w granicach 180-200.00 zł a co za to otrzymujemy? Całkowicie wykończony, przeznaczony do zamieszkania do razu dom, wyposażony we wszystkie potrzebne instalacje gazową, elektryczną, wod-kan, CO, otynkowany od wewnątrz jak i z zewnątrz.
Naprawdę to coś, na co wiele osób ma ochotę, ale boją się zdecydować a niepotrzebnie, bo tak już mieszkają nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy i bardzo sobie chwalą ten typ budownictwa- łatwy, szybki i bezpieczny. Domy szkieletowe mają wiele zalet; dzięki energooszczędności pozwalają obniżyć koszty energii spożytkowanej na ogrzewanie, ich cena jest niższa niż budowli murowanych.
Jeśli nie chcemy decydować się na zakup gotowego domu, można wybrać wersję w stanie surowym otwartym lub zamkniętym. Ofert na rynku tego rodzaju usług nie brakuje a wiele firm specjalizuje się w tej branży od lat.
Kupno domu z rynku wtórnego
Większość osób decyduje się na budowę domu. Mimo iż jest to poważna, kosztowna i nieraz długoterminowa inwestycja chcemy budować. Wybieramy projekt swojego wymarzonego lokum i dążymy powoli do celu, zaciągając kredyt i kupując materiały budowlane. Jest to wyjście tylko jedno z wielu.
Z pewnością efekty i satysfakcja jaką osiągamy po ukończeniu domu są bezcenne, ale można szybciej. Jak? Kupując dom z rynku wtórnego to znaczy takiego lokum, które już do kogoś wcześniej należało. Jest to dobry pomysł, zwłaszcza, że spora ilość oferowanych w ten sposób domów jest gotowych do zamieszkania od zaraz. Można także nabyć budynek w stanie surowym lub do remontu, oferty sprzedażowe bywają bardzo różne.
Nierzadko zdarzają się bardzo atrakcyjne propozycje, zwłaszcza jeśli właścicielowi zależy na szybkim dokonaniu transakcji i nie wystawia on wygórowanej ceny. Warto śledzić rynek wtórny, ponieważ trafiają się tam naprawdę godne uwagi oferty. A teraz słów kilka jak się do tego zabrać. Jeśli już upatrzymy sobie konkretny dom, trzeba koniecznie dokładnie go obejrzeć, sprawdzić jaki jest jego stan techniczny oraz prawny.
Z takimi zakupami wiążą się również koszty dodatkowe. Po pierwsze jest to wynagrodzenie notariusza, uzależnione od ceny budynku, po drugie trzeba uiścić podobnie jak w przypadku zakupu działki budowlanej podatek od czynności cywilnoprawnych, opłatę sądową oraz za wpis do księgi wieczystej. No i jeśli korzystamy z usług pośrednika należy zapłacić mu prowizję wynoszącą zwykle od 1,5 do 3% ceny domu, płacą obie strony transakcji.
Jeśli natomiast coś wzbudza nasze podejrzenia, wskazane jest aby wstrzymać się z kupnem i obejrzeć wcześniej księgi wieczyste danej nieruchomości. Sprawdzamy kto jest właścicielem, czy nie jest ona obciążona hipoteką oraz prawami osób trzecich, na przykład służebnościami. Osobiste skontrolowanie ksiąg wieczystych jest ważne nawet jeśli sprzedający okaże nam wypisy z nich. Czasami od momentu dokonania wypisu do chwili sprzedaży mogły zaistnieć pewne zmiany, o których sprzedający nie będzie chciał nas poinformować.
Dobrze jest także udać się do wydziału geodezji aby tak zapoznać się z wielkością działki, jej granicami. Kolejno udajemy się do wydziału architektury gdzie dowiemy się o planach zagospodarowania terenu, dzięki temu unikniemy na przykład zamieszkiwania w pobliżu planowanej autostrady czy też nie będziemy musieli oddać części działki na rzecz gminnych rozporządzeń.