Dezynfekcja pomieszczeń w obiektach publicznych – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Pandemia koronawirusa nauczyła wszystkich, jak ważne jest dbanie o czystość i higienę. Dotyczy to zarówno osobistej przestrzeni, jak i miejsc publicznych. Mimo iż pandemia ustępuje, to ta dezynfekcja w dalszym ciągu gra istotną rolę, o czym jednak wiele publicznych ośrodków zapomniało. Dlatego też w poniższym artykule przypominamy, dlaczego dbanie o czystość w tych miejscach jest ważna i jak odpowiednio o nią dbać. 

Gdzie należy dbać o czystość?

Na samym początku warto przypomnieć, w jakich miejscach dezynfekcja pomieszczeń jest szczególnie ważna. Na przód wysuwają się oczywiście wszystkie szpitale, ośrodki zdrowia i gabinety medyczne, jednak w nich systematyczna dezynfekcja funkcjonowała od zawsze. Dlatego warto wyodrębnić tutaj inne miejsca, które powinny pamiętać o odkażaniu, a są to:

 • przedszkola, szkoły i uczelnie (klasy, stołówki, gabinety),
 • ośrodki kultury (sale taneczne, kina),
 • ośrodki sportowe (hale, sale gimnastyczne, baseny),
 • gabinety w urzędach,
 • lokale gastronomiczne (restauracje, bary, kawiarnie),
 • kościoły,
 • sklepy spożywcze, odzieżowe i markety,
 • salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Jednym słowem o dezynfekcję pomieszczeń należy zadbać we wszystkich miejscach, gdzie notorycznie przebywa duża ilość ludzi lub gdzie w różny sposób ingeruje się w ludzkie ciało. 

Dlaczego dezynfekcja w miejscach publicznych jest ważna?

Wiadomo, że każdy człowiek unika ryzyka kontaktu z wirusami nawet w miejscach publicznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by właściciele różnych ośrodków również o to zadbali. Jest to o tyle ważne, że nieraz osobista dezynfekcja rąk nie wystarcza, by uchronić się przed drobnoustrojami i wirusami, które nieraz są nawet w powietrzu. Dlatego właśnie w miejscach publicznych powinno się stosować dokładną dezynfekcję, która będzie obejmować zarówno meble i przedmioty w pomieszczeniach, jak i powietrze

Jakie sposoby dezynfekcji stosować?

Aby szybko i skutecznie zdezynfekować zazwyczaj duże przestrzenie publiczne nie zaleca się stosowania wyłącznie tradycyjnych metod, tzn. podstawowych środków czyszczących i zasady psiknij-zetrzyj. Jest to oczywiście bardzo dobra metoda, jeśli chodzi np. o stoliki, biurka, czy klamki, jednak zdecydowanie niewystarczająca. 

Przy takich pomieszczeniach dużo skuteczniejsze będą metody:

 • Ozonowania – rozprzestrzeniania ozonu mającego właściwości odkażające w postaci gazu, które wnikają w każdy zakamarek i czyszczą powietrze.
 • Zadymiania – wprowadzania do pomieszczeń dymu ze specjalnymi substancjami czyszczącymi, które działają podobnie jak gazy.
 • Naświetlania – głównie za pomocą świateł UV, które niszczą drobnoustroje, jednak tylko tam gdzie pada światło.

Bardzo popularne są również duże dyfuzory natryskowe rozprzestrzeniające środki czyszczące na naprawdę dużą skalę, jednak w porównaniu do np. gazowania są one mniej użyteczne. 

Które środki dezynfekujące są najskuteczniejsze i bezpieczne?

Dobór odpowiedniej metody to jednak nie wszystko. Liczy się również wybranie odpowiednich artykułów dezynfekujących, które będą w stanie szybko i bezpiecznie usunąć wszystkie wirusy. Warto jednak zaznaczyć, że najbardziej skuteczne środki są również najmniej bezpieczne dla człowieka, jeśli nie zabezpieczy on odpowiednio swojego ciała i dezynfekowanej przestrzeni, dlatego idąc od najbezpieczniejszych, warto wymienić:

 • Środki na bazie fenolu, chloru czy wodoru, które działają biobójczo niczym środki do czyszczenia toalet. Są najmniej szkodliwe dla zdrowia człowieka, ale przy tym też najmniej skuteczne. 
 • Gazy na bazie ozonu. Od dawna mówi się już, że ozonowanie jest jedną z najlepszych metod dezynfekcji, gdyż przy odpowiednim zabezpieczeniu nie szkodzi człowiekowi, a przy dużym związywaniu cząsteczek tlenu jest w stanie odkazić praktycznie wszystko nawet w dużych pomieszczeniach. 
 • Mgły zadymiające z nadtlenkiem wodoru. Równie często stosowana metoda, jednak bardziej szkodliwa dla zdrowia niż ozon. Jest ona stosowana najczęściej przy poważniejszych zabiegach dezynfekujących i niekoniecznie nadaje się do systematycznego odkażania. 

Specjalistyczna pomoc w dezynfekcji pomieszczeń

Na koniec warto dodać, że dbanie o odpowiednią dezynfekcję pomieszczeń w miejscach publicznych może być dla wielu pracowników uciążliwe, zwłaszcza jeśli nie są do tego wykwalifikowani. Dlatego też warto zatrudnić do tego specjalną firmę, która systematycznie może odkażać te przestrzenie. Jest to na pewno duże odciążenie dla pracowników, a właściciele i przebywające w pomieszczeniach ludzie mają pewność, że są one skutecznie i bezpiecznie zdezynfekowane.