Zaletą uproszczonej księgowości jest fakt, jej prostoty i taniości. Natomiast wadą jest zdecydowanie to, że nie mówi nam o stanie firmy praktycznie nic z wyjątkiem wysokości podatku i poziomie przychodów. Z uwagi na niskie koszty, będzie to dobry wybór dla małych firm, w których ilość operacji gospodarczych i ich trudność sprawia, że właściciel doskonale rozumie, na czym zarabia, a na czym traci, oraz gdzie są jego pieniądze. Do wszelkich analiz wystarcza mu zwykły arkusz Excela.
Pełna księgowość to zupełnie coś innego, mowa tu o rozbudowanym, precyzyjnym, skomplikowanym i dokładnie sformalizowanym systemie ewidencji zdarzeń gospodarczych, będący częścią Rachunkowości, a służący do kontrolowania, analizy i generowania informacji na temat aktualnego stanu firmy lub na przestrzeni danego okresu. Pełna księgowość stosowana jest nie tylko do obliczenia podatku, tylko głównie do stworzenia pełnego obrazu finansów przedsiębiorstwa. Dlatego w pełnej księgowości, używając świetnego systemu podwójnego zapisu, ewidencjonuje się najmniejszy grosz przepływający przez firmę, a dodatkowo operacje bezgotówkowe, które mogą przełożyć się na wyniki finansowe. Zasady ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych wyjaśnione są ściśle w ustawach i zbiorach zasad co sprawia, że możemy porównywać firmy między sobą, z powodu faktu, że wszystkie używają dokładnie tych samych zasad i co daje nam bezpieczeństwo, że firmy nie będą sobie wymyślać własnych zasad w celu oszukania wyników.
Pełna księgowość to doskonałe narzędzie do analizy oraz kontroli nad firmą i na pewnym etapie rozwoju działalności, konieczne do tego, żeby móc sprawnie zarządzać przedsiębiorstwem. Jednak, z uwagi na stopień trudności, sformalizowania i koszty prowadzenia, często jest problemem i niedogodnością dla mniejszych firm, które z jakichś powodów są zmuszone do korzystania z niej. Przypomnijmy, że w pełnej księgowości ewidencjonujemy absolutnie wszystkie zdarzenia– wpływy do kasy, uszkodzenie towaru, przelewy bankowe, zaciągnięcie kredytu, zapłata za towar czy też wzięcie towaru z odroczoną płatnością i wiele innych.
Dlaczego więc niektóre formy prowadzenia działalności są ustawowo zmuszone do prowadzenia pełnej księgowości? Otóż ma to miejsce przede wszystkim wtedy, gdy forma prowadzenia działalności zakłada wydzielenie i zarządzanie odrębnym majątkiem oraz ma na celu zagwarantowanie właścicielom i ewentualnym kontrahentom dokładnej i precyzyjne kontroli nad tym majątkiem. Dlatego nawet najmniejsza spółka z o.o., gdzie kapitałem wpłaconym przez udziałowców ma zarządzać powołany zarząd, wtedy musi on prowadzić Pełną księgowość. Odpowiedzialni za to, aby Księgi odzwierciedlały faktyczną sytuacje gospodarczą firmy, są odpowiedni księgowi. Dzięki nim, teoretycznie, majątek właścicieli jest chroniony przed kradzieżą, a kontrahenci spółki, którzy np. sprzedają jej towary na kredyt, przed niewypłacalnością. Pełną księgowość muszą prowadzić również wszyscy inni przedsiębiorcy, bez względu na formę prowadzenia działalności, po przekroczeniu 1,2 mln EUR przychodów.