Spożywanie alkoholu na imprezach jest właściwie normalnością w waszym społeczeństwie. Przyjęte jest bowiem że alkohol pozwala się wyluzować i lepiej bawić. Choć jest w tym trochę prawdy, to ma on jednak znacznie więcej negatywnych skutków, o czym przekonały się osoby mający kontakt lub same będące uzależnionymi od alkoholu.
Jak alkohol działa na organizm?
Choć na początku wywołuje on endorfiny i spowalnia układ krążenia tak, by ludzie myśleli, że są odporni na docierające do nich bodźce, to w późniejszym etapie nie tylko pogarsza on samopoczucie, powoduje wyrzut kortyzolu i wywołuje zanik świadomości, ale również ma wpływ na fizyczne samopoczucie.
Trunki procentowe utrzymują się w organizmie od 8 do 24 godzin w przypadku osoby, której kontakt z alkoholem jest sporadyczny. U osób pijących notorycznie i będących uzależnionymi, w fazie trzeźwienia występuje tzw. zespół abstynencyjny objawiający się poprzez:
- drgawki
- nadpobudliwość
- zwiększenie ciśnienia krwi
- obfite pocenie się
- wychłodzenie
- problemy z układem fizjologicznym
- zaburzenia snu
- lęk, niepokój
W tym przypadku alkohol utrzymuje się w organizmie nawet do 72 godzin, czasem zwiększając natężenie tych objawów i powodując zatrucie alkoholowe.
Na to jak szybko (i czy w ogóle) organizm pozbędzie się alkoholu z organizmu, mają wpływ również wiek, waga, płeć, ogólna kondycja organizmu no i to czy jesteśmy uzależnieni.
Jak zniwelować objawy?
Osoby pijące sporadycznie czasem tylko cierpią na tzw. kaca, a to znaczy, że dyskomfort spowodowany piciem mija u nich samoistnie. Czasem warto po prostu dobrze nawodnić się dzień po imprezie i spożywać lekkostrawne posiłki.
Natomiast w przypadku osób uzależnionych wskazane jest przeprowadzenie detoksu alkoholowego.
Co to takiego?
Detoksykacja to proces oczyszczenia organizmu z alkoholu. Trwa ona zazwyczaj od 7 do 10 dni i jest przeprowadzana pod okiem specjalistów, którzy robiąc dokładne badania, są w stanie zniwelować wszystkie skutki uboczne wywołane nagłym odstawienie alkoholu.
Zaprzestanie wprowadzania trunku do organizmu działa nie tylko na psychikę człowieka, ale również na jego układ metaboliczny. Dlatego też detoks ma formę podawania odpowiednich minerałów (zazwyczaj potasu i magnezu) oraz witamin to organizmu za pomocą kroplówek. Proces ten trwa zazwyczaj te kilka dni, by organizm mógł się przyzwyczaić do funkcjonowania bez procentów.
Detoks w ośrodkach uzależnień
Powyżej opisane oczyszczenie jest bardzo często przeprowadzane w szpitalach, natomiast istnieje również możliwość przejścia detoksu w placówkach zajmujących się leczeniem uzależnień. Jest to pierwszy krok do wolności od alkoholu, dlatego wybierają się na niego zwłaszcza osoby głęboko trwające w nałogu.
Oczyszczając organizm ze środka uzależniającego, rozpoczynamy walkę o to, by już nie powrócić do nałogu. Jest to ciężka i długa droga obarczona spotkaniami z psychoterapeutą lub nawet związana z pobytem w ośrodku, ale jej przebycie daje szansę na cieszenie się resztą życia w trzeźwości.
Czasem zdarza się tak, że w fazie dużego uzależnienia przeprowadza się detoksykację dwa razy, by mieć pewność, że przed rozpoczęciem terapii alkohol został całkowicie usunięty z organizmu. Najlepiej sprawdza się to w zamkniętych ośrodkach, dlatego nie należy bać się tego rozwiązania.
Zamknięte ośrodki, choć odrywają uzależnionego od jego codzienności i bezpiecznego azylu to zwiększają również szanse na szybsze wyjście z nałogu niż w przypadku systematycznych spotkań. Praca ze specjalistami wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale i fizyczne, gdyż w ośrodkach pracują również specjaliści mogący stale opiekować się pacjentem i interweniować w wyniku powikłań po odstawieniu.
Widać zatem, że choć oczyszczanie organizmu z alkoholu oraz wyleczenie uzależnienia to długi proces to istnieje kilka ciekawych rozwiązań na to, by go przyspieszyć. Zależy to głównie od nastawienia uzależnionego i wyboru rodzaju terapii czy będzie ona ambulatoryjna, czy stacjonarna w ośrodku zamkniętym.
Wszystko zaczyna się od detoksu alkoholowego. Jest to pierwszy, ale również najcięższy krok, ponieważ to wtedy organizm musi odciąć się i przyzwyczaić do stanu trzeźwości, w którym nie był od dawna. Później warto rozpocząć terapię, ale czasem lepiej znaleźć miejsce, które oferuje i detoks i terapię.
Tak na przykład wygląda odwyk alkoholowy w Krakowie, po którym wiele osób może cieszyć się wyjściem na wolność w zdrowiu i trzeźwości.