Czym jest tokarka numeryczna?

Tokarka numeryczna to urządzenie wyposażone w elementy elektroniczne przeznaczone do obróbki skrawaniem. Elektronika znajdująca się w tokarce umożliwia zautomatyzowanie procesu. Sam proces skrawania traktuje się jako proces odkształceń sprężystych i plastycznych, które zostały doprowadzone stanu, w wyniku którego następuje mechaniczne oderwanie cienkiej warstwy materiału pod wpływem oddziaływania ostrza na powierzchnię obrabianego przedmiotu. W ten sposób może powstać wiór odłamkowy, który tworzy się w wyniku skrawania materiałów kruchych.

Dużą zaletą powstawania tego typu wiórów jest dobre upakowanie ich w pojemniku na wióry. Jednak wadą przewyższającą zalety jest powstawanie powierzchni o dużej chropowatości. Tego typu wióry powstają przy obrabianiu żeliwa bądź brązu. Kolejnym rodzajem wiórów jakie mogą powstać w wyniku obróbki skrawaniem są wióry wstęgowe, powstające w wyniku obrabiania materiałów plastycznych takich jak stale. Powstają przy dużej prędkości skrawania ale pod warunkiem, że jednorazowo nie jest zdejmowana zbyt gruba warstwa.

Tokarka Mori

Uzyskując ten typ wiórów otrzymuje się powierzchnię bardzo dobrej jakości jednak samo upakowanie wiórów jest słabe. Warto dodać, że uzyskując taki wiór istnieje ryzyko oplatania narzędzia bądź obracanego przedmiotu co może doprowadzić do uszkodzenia narzędzia. Z tego względu należy wyposażyć sprzęt taki jak tokarka numeryczna w przecinak, który nie pozwoli na zbyt długie powstawanie wiórów, co zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom i pozwoli na lepsze upakowanie odpadu w pojemniku na wióry. Kolejnym równie charakterystyczny jest wiór schodkowy. Powstaje także w czasie obróbki materiałów plastycznych, jednakże wymaga małej prędkości oraz dużych głębokości skrawania.

Jak na produkcję wpływa tokarka?

Tokarka numeryczna przyspieszyła proces produkcji, obniżyła koszty wytwarzania oraz znacząco poprawiła jakość wykonania co bezpośrednio wpływa na jakość wszelkich urządzeń, które dziś używamy. Tokarki wyposażone w elementy elektroniczne posiadają interfejs umożliwiający łatwą komunikację z operatorem tokarki. Proces wytwarzania gotowego elementu trzeba rozpocząć od zaprojektowania elementu bądź całego gotowego produktu w programach takich SolidWorks oraz stworzyć odpowiednią dokumentację w formie rysunku technicznego. W dalszej części trzeba stworzyć program umożliwiający sterowaniem ruchami tokarki tak, aby otrzymać żądany kształt obrabianego przedmiotu. Po wykonaniu tych czynności można otrzymać rzeczywisty przedmiot o bardzo dużej dokładności zadanych wymiarów. W zakładach korzystających z takich urządzęń warto wdrożyć system ISO 14001:2015.

Możliwości tokarki numerycznej

Tokarka numeryczna umożliwia wytwarzanie przedmiotów na masową skalę. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów tokarek, które są przeznaczone do obróbki przedmiotów o rozmaitych rozmiarach. Można wyróżnić tokarki kłowe, uchwytowe, rewolwerowe, tarczowe, karuzelowe i tym podobne. Zobacz więcej tokarek w serwisie Exapro. Różnią się one sposobem mocowania obrabianego przedmiotu oraz jego dopuszczalnymi gabarytami. Jednak myśląc o kupnie tokarek na początku warto zastanowić się, czy używana tokarka to dobry pomysł. Za tym rozwiązaniem przemawia zdecydowanie niższa cena w stosunku do nowych egzemplarzy.