Pod względem zarobkowym praca na stanowisku kierowcy jest bardzo opłacalna, jednak warto pamiętać, że wiąże się z nią również spora odpowiedzialność oraz konieczność posiadania odpowiednich cech i umiejętności.
Każdy kierowca podczas pracy musi stosować się do pewnych zasad oraz wykonywać szereg obowiązków. Chcąc pracować na stanowisku kierowcy zawodowego, warto wiedzieć, jak wygląda taka praca, czym jest rozliczanie czasu pracy kierowców, jak przygotować się odpowiednio do pracy na stanowisku kierowcy i dlaczego warto wybrać ten zawód?
Jak wygląda praca kierowcy ciężarówki?
Praca kierowcy ciężarówki na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta i sprowadzać się tylko do przejechania z ładunkiem z jednego miejsca do drugiego. Po części oczywiście tak ona wygląda, jednak warto pamiętać, że kierowca oprócz czynności związanych samym transportem musi również wykonać szereg niezbędnych czynności, które są jego obowiązkiem. Do tych zadań należy między innymi:
- przestrzeganie terminów i zasad realizowanego zlecenia,
- prowadzenie dokumentacji i wszelkich innych niezbędnych formalności dotyczących wykonywanego przewozu,
- weryfikacja informacji zamieszczonych w dokumentacji przewozowej z tym, co w rzeczywistości znajduje się na naczepie,
- odpowiednie zabezpieczenie ładunku i kontrolowanie tego, czy jest on bezpieczny podczas transportu,
- utrzymanie pojazdu w dobrym stanie,
- zachowanie bezpieczeństwa i należytej ostrożności na drodze i przestrzeganie wszelkich przepisów ruchu drogowego,
- kontrolowanie swojego czasu pracy, przestrzeganie zasad odpoczynku i obsługa tachografu cyfrowego.
Rozliczanie czasu pracy kierowców
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowcy zawodowi muszą kontrolować czas swojej pracy i stosować się do ustalonych limitów. Celem tego jest zadbanie o bezpieczeństwo na drogach, ponieważ najczęstszą przyczyną wypadków jest zmęczenie, o które nietrudno w pracy kierowcy. Z tego względu regularne przerwy oraz odpowiedniej długości odpoczynek jest bardzo ważną kwestią.
Czas pracy kierowcy to czas od rozpoczęcia do zakończenia wszelkich czynności związanych z wykonywaniem przewozu drogowego, takich jak: prowadzenie pojazdu, załadunek i rozładunek, nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym, czynności spedycyjne, codzienna obsługa pojazdów i przyczep, różnego rodzaju formalności, utrzymanie pojazdu w czystości itd.
Kontrolę nad czasem pracy kierowcy sprawuje tachograf cyfrowy, który rejestruje wszelkie informacje na temat parametrów pojazdu, przebytej drogi, a także czasu pracy kierowcy. To właśnie za pomocą wykresówek z tachografu dokonuje się rozliczenia czasu pracy kierowcy pracującego w danej firmie, o co każdy pracodawca powinien zadbać, bo jest to jego obowiązek.
Rozliczanie czasu pracy kierowcy polega na sprawdzeniu tego, czy stosował się on do wszelkich limitów i zasad. Brany tutaj jest pod uwagę sam czas pracy, a także częstotliwość przerw oraz czas poświęcony na odpoczynek dobowy, oraz odpoczynek tygodniowy kierowcy, co jest bardzo ważną kwestią, która wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Jak przygotować się do pracy na stanowisku kierowcy?
Trzeba pamiętać o tym, że praca kierowcy to nie tylko ciągłe obowiązki, ale także monotonna i długotrwała jazda. Z tego względu nie jest to praca dla każdego, a osoby, które już zdecydują się na objęcie tego stanowiska, powinny wiedzieć jak odpowiednio przygotować się do tej pracy.
Na pewno bardzo ważną kwestią jest odpowiednie nastawienie, ponieważ praca kierowcy związana jest zazwyczaj samotnością, chyba że jeździ się w podwójnej obsadzie. Ponadto bardzo ważny jest także odpoczynek, ponieważ wbrew pozorom wielogodzinna jazda nawet z regularnymi przerwami jest bardzo męczące. Z tego względu tak istotną sprawą jest uregulowanie sobie dnia i korzystanie z odpoczynku za każdym razem, kiedy jest to możliwe.
Dlaczego warto zostać zawodowym kierowcą?
Z pewnością do największych zalet pracowania na stanowisku kierowcy należy spora ilość ofert, a także atrakcyjne zarobki. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie kierowców, w zależności od specjalizacji może wynieść znacznie więcej niż przeciętna płaca w Polsce.
Z tego względu tak wiele osób decyduje się na pracę na tym stanowisku. Ponadto, jest to idealna praca dla ludzi, którzy uwielbiają jazdę samochodem, nie przeszkadza im samotność, odpowiada im elastyczny harmonogram i lubią jednocześnie podróżować. Dla takich osób praca na stanowisku kierowcy z pewnością będzie znakomitym rozwiązaniem.