Czy rozliczenie podatku w Niemczech jest obowiązkowe?

Rozliczenie dochodów z Niemiec odbywa się na innych zasadach niż te, które panują w Polsce. Dowiedz się, czy musisz rozliczać się z podatku z Niemiec.

Jak wiadomo, w każdym kraju panują inne zasady i obowiązki prawne. Podatki są jednak nieuniknione i każdy legalnie pracujący Polak musi je regularnie odprowadzać. W Niemczech rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Rozliczać się można do końca lipca. Podatnicy w Niemczech mogą się rozliczać i ubiegać o zwrot podatku nie tylko za ubiegły rok, ale i 4 lata wstecz. Obowiązek zwrotu podatku dochodowego jest nazywany w prawie niemieckim terminem Pflichtveranlagung. Trzeba dodać, że osoby, które rozliczają się z pomocą doradcy podatkowego, mają czas do końca lutego 2020.

Składanie deklaracji podatkowej nie jest w Niemczech obowiązkowe. Warto jednak zdecydować się na rozliczenie dochodów z Niemiec. Podatnicy mogą bowiem otrzymać bardzo wysokie, wyższe niż w Polsce, zwroty podatku dochodowego. Średnia wysokość podatku, jaką mogą otrzymać osoby indywidualne, może wynieść nieco ponad 1000 Euro. Z kolei małżonkowie, którzy decydują się na wspólne rozliczanie dochodów, mogą liczyć na połowę wyższą kwotę. Dzieje się tak dlatego, że kwota wolna od podatku dla małżeństw jest o wiele wyższa.

 

Kiedy musimy rozliczyć podatek z Niemiec?

Obowiązek rozliczenia dochodów z Niemiec następuje wówczas, gdy jesteśmy zatrudnieni legalnie u niemieckiego pracodawcy lub wtedy, gdy prowadzimy działalność gospodarczą w Niemczech. Jednak te osoby muszą rozliczać się z dochodów (między innymi) jedynie wtedy, gdy uzyskuje się świadczenia lub dodatkowe dochody przekraczające 410 Euro za rok. Osoby, które mają pierwszą klasę podatkową i pracują jedynie dla jednego pracodawcy, nie muszą rozliczać się z podatków dochodowych. Identycznie jest w przypadku małżeństw, których klasa podatkowa to IV lub VI. Obowiązek następuje również wtedy, gdy uzyskaliśmy odprawę z poprzedniej pracy lub wynagrodzenie od kilku pracodawców, które nie było opodatkowane ryczałtem. Rozliczenie dochodów z Niemiec jest także obowiązkiem małżonków, którzy pobierali zasiłek dla bezrobotnych, gdzie jednocześnie jedno z nich jest opodatkowane zgodnie z V lub VI grupą podatkową.

Poza tym, rozliczenie podatku VAT z Niemiec, jest obowiązkowe również dla emerytów w sytuacji, gdy emerytura jest wyższa niż 1500 Euro miesięcznie i wcześniej nie rozliczali się oni z dochodów. Kwota ta dotyczy obojga małżonków, a osoby samotnej – 750 Euro. Złożenie deklaracji podatkowej to obowiązek również dla leśników, rolników oraz osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą (Gewerbe). Obowiązkiem tym są również objęte te osoby, które wykonują wolne zawody – np. tłumacza.

Tax-Pol rozliczenie dochodów z niemiec
Tax-Pol – profesjonalne rozliczenie dochodów z Niemiec, Holandii, Belgii i Anglii.

Dobrowolne rozliczanie podatku VAT w Niemczech

Rozliczanie się z dochodów w Niemczech jest bardzo opłacalne. Wiele jest osób, które składają takie deklaracje, nawet jeśli nie muszą, w przypadku, gdy ponoszą wysokie koszty związane z dojazdami do pracy. Często, powodem jest także choroba, w wyniku której ponieśliśmy duże wydatki na leki, okulary itp. Małżonkowie również rozliczają się z dochodów dobrowolnie – kwota wolna od podatku dla małżeństw jest wyższa, co pozwala na uzyskanie dużych pieniędzy. Ludzie chętnie decydują się na takie rozwiązanie, ze względu na możliwość uzyskania naprawdę wysokiego zwrotu podatku.