Czemu warto zmiany w projekcie domu skonsultować z architektem?

Kiedy budujemy swój własny dom, chcemy, by wszystko w nim było dokładnie tak, jak sobie wymarzymy.

Często jednak ograniczają nas finanse, więc decydujemy się na już gotowy projekt domu, który można zakupić za kilka tysięcy. Czasami jednak zdarza się, że coś nam w takim „gotowcu” nie gra i chcielibyśmy to zmienić. Jak tego dokonać i czy w ogóle jest taka możliwość?

Gotowy projekt domu — czy warto go kupić?

Wiele studiów architektury ma w swojej ofercie gotowe projekty domów. Zazwyczaj jednak projekty te są tańsze od tych wykonywanych na bezpośrednie zamówienie klienta. Często różnica może wynosić nawet 50%, dlatego warto wcześniej przeanalizować, czy na stronach zaufanych bądź znanych studiów nie ma gotowych projektów „do wzięcia”.

Będzie to szczególnie istotne dla osób, którym zależy na obniżeniu kosztów związanych z budową domu. Jednak taką pomoc docenią także osoby, które nie mają dokładnego pomysłu na swój wymarzony kąt i chciałyby się odrobinę zainspirować, oprzeć na czymś, co mogą już zobaczyć.

Co można zmienić w projekcie domu?

Przede wszystkim należy pamiętać, ze projektu domu nie powinno się zmieniać bez zgody twórcy projektu. Tylko doświadczony architekt może zmieniać projekt, więc jeśli chcemy zakupić gotowy projekt, musimy wcześniej przedyskutować ewentualne zmiany.

Wiele biur oferuje także zmianę projektu na lustrzane odbicie, jednak należy pamiętać, że dotyczy to całego obiektu — nie można zmienić położenia, tylko jednej kondygnacji. Zmiany warto przedyskutować, chociażby ze względu na to, że może okazać się, że to, co chcemy poprawić, może być tak odległe od oryginalnego projektu, że łatwiej będzie poszukać czegoś innego, co spełni nasze oczekiwania.

Większość firm pozwala na zmiany w gotowych projektach, jednak w niektórych sytuacjach może odradzić wykonanie zmian. Przykładowo może to być przesunięcie ścian nośnych, przesunięcie komina, czy inna konstrukcja bądź materiały wykonania dachu.

Są to takie detale, których nie można tak łatwo zmienić, a próba wykonania tego może być wyjątkowo nieopłacalna. Jest za to wiele czynników, które bez problemu można przetransformować. Nie powinno być problemów z przesunięcia ściany, która nie jest ścianą nośną, usunięciem bądź doprojektowaniem antresoli (o ile pozwala na to wysokość budynku), dobudowaniem tarasu.

Gdzie znaleźć dobrego architekta na Dolnym Śląsku?

Pierwszym miejscem do znalezienia wykwalifikowanego architekta na Dolnym Śląsku, do którego z pewnością zajrzy każdy z nas, będzie Internet. Jest to dobry trop, bo to właśnie tam możemy trafić na opinie innych osób, które skorzystały z usług danego architekta czy też całego biura. Internet daje też możliwość kontaktu z daną osobą, a bardzo często także szansę zapoznania się z jej projektami.

Nikt nie chce brać kota w worku, dlatego dobrze jest mieć takie odniesienie. Warto pamiętać, że nie każdy architekt będzie się specjalizował w budowaniu domów, dlatego należy mieć na uwadze to, co tworzy wybrana przez nas osoba i czy nam to odpowiada.

Kiedy mamy budować dom, warto skonsultować się w sprawie architekta z naszymi znajomymi czy rodziną. Często okazuje się, że akurat ktoś ma jakiegoś znajomego, który zna architekta godnego polecenia. Droga „pantoflowa” wcale nie jest taka zła, jak o niej mówią. W ten sposób także możemy się wiele dowiedzieć i zyskać jakiś wgląd w to, jakie opinie ma dany projektant.

zmiany w projekcie domu

Jak wybrać dobrego architekta?

Wybór architekta jest w pewien sposób kluczowy, szczególnie jeśli zależy nam na indywidualnym projekcie. Ważna w tej relacji jest komunikacja i otwartość, dlatego warto wybrać osobę, z którą będziemy się dobrze rozumieli.

Niesamowicie istotne będzie tu także to, jakie projekty wykonywał wcześniej (zazwyczaj można je przejrzeć na stronie internetowej) i opinie osób, które skorzystały z tej samej usługi. Warto pamiętać, że projektowanie domu to współpraca, a nie tylko działalność architekta. W końcu to my będziemy w tym domu mieszkali i to my musimy być z niego w stu procentach zadowoleni.