Jak i jaką firmę założyć?
Brytyjskie przepisy przewidują możliwość założenia naszej własnej działalności gospodarczej w jednej z trzech podstawowych form: spółki cywilnej, spółki akcyjnej lub stowarzyszenia gospodarczego. Oczywiście biznes w Anglii prowadzić możemy także jako osoba samozatrudniona.
Zakładanie działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii nie jest nadzwyczaj skomplikowane lecz brytyjskie prawo wymaga od nas bardzo dokładnego trzymania się jego litery oraz wypełniania sporej ilości dokumentów. Rejestracja firmy na Wyspach wiąże się ponadto z wniesieniem opłaty rejestracyjnej w Urzędzie Patentowo-Rejestrowym. Opłata może jeszcze wzrosnąć przedsiębiorstwo w Wlk Brytanii ma zajmować się rodzajem działalności, do prowadzenia którego niezbędne są dodatkowe koncesje lub zezwolenia. Pomoc w otworzeniu firmy nie jest darmowa. Do wyboru mamy możliwość skorzystania z zewnętrznego biura prawnego lub zakup tak zwanych gotowych pakietów startowych w Urzędzie Patentowo-Rejestrowym, które składają się z gotowego zestawu druków niezbędnych by uwzględnił nas w swoich wykazach rejestr firm na Wyspach.
Podatki – rejestracja i ciekawy proceder
Działalność gospodarcza w Wlk Brytanii jest wyjątkowo silnie regulowana przez państwo. Wiąże się to z dużą współzależnością sektora prywatnego i państwowego – przedsiębiorstwo musi odprowadzać bardzo duże podatki na rzecz państwa ale za to dostaje znakomite normy organizacyjno-prawne do działania a jego pracownicy wraz z właścicielem mogą liczyć na usługi publiczne na wysokim poziomie i zabezpieczenie socjalne.
Wszystkie rodzaje działalności, niezależnie od formy organizacyjnej, przed rozpoczęciem działalności muszą składać formularze rejestracyjne i karty podatkowe VAT. Brytyjskie prawo wymaga by każdy biznes posiadał przez rozpoczęciem działania swój własny numer identyfikacyjny VAT, odpowiednik naszego numeru NIP. Czas oczekiwania na jego wydanie może wynieść nawet 30 dni.
Ta wyjątkowo niekorzystna sytuacja doprowadziła do powstania ciekawego procederu w tym kraju. Pomoc w otworzeniu firmy polega często na założeniu jej za nas zanim jeszcze wpadniemy na pomysł jej otworzenia. Wyspecjalizowane firmy prawnicze zakładają bowiem dużą ilość uśpionych firm różnego rodzaju, które potem sprzedają a nowi właściciele zmieniają w nich wszystko czego potrzebują.
Podatki dla firm
Własna działalność w Wielkiej Brytanii – to brzmi dumnie. Niestety realia nie przedstawiają się aż tak różowo jak mogłoby się to wydawać. Na biznes nałożony jest bowiem potężny kaganiec różnego rodzaju zobowiązań podatkowych, z których podatek od wartości dodanej VAT okazuje się wcale nie największym obciążeniem lecz jednym z wielu.
Podatki zjadają naprawdę dużą ilość naszych dochodów. Wystarczy porównać podatek od dochodów przedsiębiorstw – odpowiednik naszego CIT. Wlk Brytania ustaliła go na poziomie 28%. W tym samym czasie w naszym kraju firmy oddają 19% swoich zysków fiskusowi a w Irlandii i na Cyprze jest to jedynie 15%. Brytyjskie prawo przewiduje również bardzo wysoki poziom podatku VAT, Jego stawka podstawowa to 25% – jeden z najwyższych poziomów w Europie.
Obniżone progi sięgają od 0,5% do 12% z tym, że zwykle są to ilości bliższe prawej strony przedziału. Ponownie dla porównania wielkości w Polsce: stawka podstawowa to 23% a obniżone wynoszą 6% i 8%. Dysproporcja jest bardzo duża. Spokojnie można postawić tezę, że jeśli w Polsce trzeba fiskusowi oddawać około 35% zysków firmy obliczanych w hipotetycznej sytuacji braku obciążeń podatkowych to podatki w Wielkiej Brytanii zjadają blisko połowę zarobku przedsiębiorców. Jeżeli chcecie rozkręcić pomimo to biznes, to musicie wiedzieć, że założenie spółki w Wielkiej Brytanii tylko pozornie jest proste – najlepiej będzie skonsultować się z radcami prawnymi, którzy pomogą nam zrozumieć różnorodne brytyjskie zagadnienia związane z rynkiem pracy oraz tamtejszymi podatkami.