Bezpieczeństwo i higiena pracy w firmie

Prowadzisz własną firmę? W takim razie na pewno wiesz jak skomplikowaną materią bywa kwestia związana z BHP. Pozorne mało sensowne przypisy mogą nie tylko uratować nasz biznes ale także zdrowie i życie naszych pracowników. Jak to jest że tak z pozoru mało istotny czynnik ma tak kolosalne znaczenie podczas prowadzenia własnego interesu?

BHP – lepiej wcześniej niż później

Kwestia BHP powinna zostać załatwiona w każdym zakładzie pracy na 100 %. To nie ulega żadnej wątpliwości a najbardziej potwierdzić może to ten, który już miał do czynienia z nieprzyjemnościami wynikającymi z łamania przepisów. Każdy pracownik powinien być odpowiednio przygotowany do pracy a BHP stanowi ważną część tych przygotowań. Nie ma co ukrywać ale tylko odpowiedzialne korzystanie ze stanowiska pracy może być bezpieczne a tym samym może przyczynić się do uniknięcia bolesnych czasami wypadków.

szkolenie

Z pozoru nic nie znaczące odchylenia od normy takie jak nieprawidłowo skręcone krzesło mogą pociągnąć za sobą przykre konsekwencje. Nieprawidłowy przechył może spowodować upadek a ten jak uczy doświadczenie różnie może się skończyć. Znane są przypadki kiedy ktoś z dużym impetem spadł z krzesła przy okazji doznając sporych i rozległych uszkodzeń głowy. W takich sytuacjach winnych jest zazwyczaj wielu – mówi nam  w rozmowie specjalista od kwestii BHP w zakładach pracy. Często jest to ciąg zaniedbań, który w ogólnym rozrachunku doprowadza nierzadko do tragedii – dodaje. Skąd taki stan rzeczy? Czyżby pracownicy nie potrafili odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo? Jak się okazuje problem jest dużo głębszy. Chodzi o z pozoru błahe czynności, które nie są wykonywane przez pracowników przed podjęciem pracy. Przykładowo niezałożenie rękawiczek w zakładach chemicznych mogą skończyć się poparzeniem. A o takie wypadki nietrudno.

Wypadki w pracy – jak zapobiegać?

Jak zatem rozwiązać problem wielu wypadków jakie przydarzają się pracownikom w wielu zakładach produkcyjnych a nawet w z pozoru bezpiecznych biurach? Jednym z decydujących czynników zwiększających poziom bezpieczeństwa jest przeprowadzanie szkoleń BHP. Jest to działka należąca do firm specjalizujących się w organizacji kursów BHP i muszą być powtarzane w zależności od charakteru. Rodzajów takich szkoleń jest wiele jednak najlepiej jest skonsultować potrzeby firmy w tym zakresie ze specjalistą od bezpieczeństwa i higieny pracy. Tylko takie działanie przybliża nas do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w naszej pracy. A bezpieczeństwo to nie tylko kwestia uniknięcia kar nałożonych przez inspekcje pracy – to coś znacznie więcej bo to zdrowie a nawet życie ludzie, którzy znajdują się na terenie firmy. A to wartość nadrzędna, którą powinniśmy chronić i nieustannie nadzorować. Dlatego działania z zakresu BHP powierzmy specjalistom. Nie oszczędzajmy na usługach bhp i nie zapominajmy o regularnym organizowaniu szkoleń. Tylko w ten sposób będziemy mieli czyste sumienie. Jeśli mamy wątpliwości co do kwestii prawnych lepiej poświęćmy trochę czasu na polepszenie standardów bezpieczeństwa.