Wiele jest rodzajów spraw karnych – wszystko zależy od typu przewinienia danej osoby. Sprawami karnymi zajmuje się sąd. Wiele jest tematów w trakcie postępowania karnego, które trzeba poruszyć. Sprawy karne są niestety dość częstymi zjawiskami w każdym kraju – każda sprawa ma różne okoliczności, powody oraz konsekwencje. Jednak dzięki odpowiedzialnym i rzetelnym prokuratorom, prawnikom i adwokatom możliwe jest znaczne wpłynięcie na opinię sądu oraz uzyskanie orzeczenia o niewinności osoby podejrzanej.
Sprawy karne i ich rodzaje
Ogółem rzecz biorąc, sprawy karne dotyczą przede wszystkim wykroczeń, napaści, kradzieży czy innych poważniejszych przestępstw, których wciąż dopuszcza się wielu ludzi. Różnego rodzaju sprawy karne kończą się na wiele sposobów – wszystko jednak zależy od rodzaju przestępstwa, sądu, świadków oraz okoliczności.
W jaki sposób odbywają się sprawy karne?
Istnieją trzy kroki, które obejmują postępowanie karne. Pierwszym z nich jest postępowanie przygotowawcze. Ten proces polega na wszczęciu postępowania karnego przeciwko osobie winnej. Postępowanie może mieć charakter publiczny oraz prywatny. Znaczy to, że osoba winna może być ścigana na polecenie odpowiednich organów lub na wniosek osoby pokrzywdzonej. Postępowanie sądowe natomiast polega na wszczęciu odpowiednich kroków, przez które sprawca zostanie aresztowany lub objęty nadzorem. Sądy powszechne bowiem zajmują się przeróżnymi sprawami dotyczącymi spraw karnych różnego rodzaju. Ostatnim krokiem organów sądowniczych jest skazanie, uniewinnienie, odroczenie lub odstąpienie od wykonywania wyroku.
Sądy, areszty i więzienia
Warto wiedzieć, że nie każda sprawa sądowa kończy się karą grzywny lub więzieniem. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza w przypadku, gdy nieświadomie popełnione zostanie przestępstwo. Sąd ma za zadanie zająć się dokładną rozprawą, dzięki której orzeczone zostanie dalsze postępowanie prawne. Dużo jednak zależy od sytuacji oraz typu przestępstwa, którego dopuści się osoba podejrzana. Najważniejsze są zeznania ewentualnych świadków, dowody, okoliczności oraz alibi podejrzanego. Tak więc kara jaką jest areszt czy więzienie, nie spotka każdego, kto zostanie podejrzany o dokonanie przestępstwa lub wręcz oskarżony. Różne są okoliczności oraz czynniki, które mogą wpływać na sytuacje, co w konsekwencji może mieć wpływ na diametralną zmianę sprawy.
Rola prokuratora lub adwokata
Osoby, takie jak prokurator lub adwokat, mają za zadanie zająć się obroną osoby podejrzanej oraz/lub oskarżonej o dokonanie przestępstwa. Sprawy karne są bardzo różne, więc decyzja o oskarżeniu lub o podejrzeniu jest zależna od wielu czynników. Adwokaci są osobami które dokładają wszelkich starań, by pomóc osobie podejrzanej lub oskarżonej wydostać się z problemów. Prawo karne jest niezłomne jednak dość często może zdarzyć się oskarżenie lub podejrzenie niewłaściwej osoby. W takich właśnie przypadkach konieczne jest działanie adwokata i prokuratora.
Wsparcie prawne w postępowaniu karnym zapewnia kancelaria: Dobry adwokat Legnica.