Jaki wyróżnia się osprzęt do wózków widłowych?

Osprzęt do wózków widłowych to znacznie więcej, niż kojarzone przez wszystkich i najczęściej wykorzystywane chwytaki do kartonów i widły do palet. Dzięki odpowiedniemu osprzętowi wózek pozwala na przewożenie znacznie bardziej różnorodnych materiałów oraz dostosowuje się do charakterystycznych funkcji pełnionych przez wózek w danym środowisku pracy. Osprzęt do wózków widłowych dostępny jest zarówno dla wózków czołowych, jak i bocznych, kontenerowych i tych z ramieniem teleskopowym. Należy jednak pamiętać, iż montaż jakiegokolwiek osprzętu wiąże się z dodatkowym obciążeniem wózka. Prawidłowo zamontowany osprzęt może zwiększyć nominalny udźwig wózka, jednocześnie zmieniając jednak jego środek ciężkości. Jakie rodzaje osprzętu do wózków widłowych są dziś dostępne na rynku i jaką rolę spełniają?

Widły – klasyczny element wózka widłowego

Zęby wideł to jeden z najczęściej poszukiwanych osprzętów do wózków widłowych. W zależności od długości zamontowanych wideł zmianie ulega siła udźwigu wózka. W przypadku bardzo długich zębów przesunięciu ulega również środek ciężkości wózka. Poza klasycznymi widłami spotykanymi w standardowym wyposażeniu wózków widłowych istnieją również wersje specjalne, jak choćby widły z zabezpieczeniem antywybuchowym. Alternatywą dla zakupu zupełnie nowych wideł są przedłużki, które stosuje się w do efektywnego przedłużenia długości wideł. Przedłużki przydają się szczególnie w zakładach, w których przewożenie długich towarów jest rzadkością i długie widły używane są wyłącznie sporadycznie.

Chwytaki – najczęściej wykorzystywany osprzęt do wózków widłowych

Chwytak, jak sama nazwa wskazuje, łapie towary i przytrzymuje je podczas transportu na wózku widłowym. Chwytaki występują w wielu wariantach, a to który model zostanie wykorzystany jest uzależnione od przewożonego towaru. Wśród wielu rodzajów chwytaków wyróżnia się między innymi: chwytak do beczek, bel (w tym do bel celulozy oraz bel tytoniu), chwytak portowy, chwytak do kartonów, wyrobów betonowych, rur, rol papieru, oraz chwytak drewna okrągłego. Wymienione warianty różnią się między sobą przede wszystkim budową, dzięki której transport wskazanych w specyfikacji towarów staje się znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy.

Spychacze, obrotnice, urządzenia wyładowcze

Spychacze przeznaczone są do zsuwania ciężarów z wideł lub platformy zamontowanej do wózka. Spychacz montowany jest w taki sposób, by nie zmniejszał powierzchni platformy lub wideł, a jednocześnie wsuwał się pod transportowane towary razem z płytą nośną. Montaż spychacza ułatwia rozładunek przewożonych towarów i znacznie skraca czas pracy operatora. Do rozładowywania towarów przydaje się również obrotnica. Ten montowany za widłami element pozwala na ich obracanie nośnika towarów o 360 stopni. Istotną rolę odgrywają także urządzenia wyładowcze pozwalające na opróżnianie kontenerów lub innych pojemników przewożonych za pomocą wózka. Działają one na podobnej zasadzie co obrotnica, chwytając pojemnik i obracając go o maksymalnie 360 stopni.

Osprzęty niecodzienne

Wózki widłowe kojarzą się przede wszystkim z transportem towarów, jednak ich zastosowanie może być znacznie szersze właśnie dzięki odpowiedniemu osprzętowi. Jednym z nietypowych dodatków będzie zamiatarka, której montaż pozwoli na sprzątanie hal, parkingów oraz dróg przylegających do zakładu. Kolejną opcją jest ramię dźwigu, dzięki któremu wózek może odgrywać rolę podnośnika o udźwigu nawet 4 ton! Wśród osprzętu do wózków widłowych znaleźć można również platformę roboczą, czyli kosz dla osób pozwalający na wykonywanie prac na wysokościach, oraz pług śnieżny przekształcający wózek w mobilną łopatę do odśnieżania. Jak widać więc wózek widłowy to znacznie więcej, niż widły. Wykorzystaj jego pełen potencjał dzięki odpowiedniemu osprzętowi i tym samym zmniejsz koszty zakupu innych, specjalistycznych urządzeń.

Warto aby serwis działał zgodnie z normą ISO 14001:2015.