Budowa pod klucz – wyjaśnienie i koszty

Mieszkanie kupowane w systemie „pod klucz” oznacza lokal gotowy do zamieszkania, czyli taki, który od przyszłego mieszkańca / właściciela nie wymaga praktycznie żadnych nakładów pieniężnych. Wystarczy tylko wstawić meble i pozostałe swoje rzeczy, po czym można mieszkać. Jest to więc mieszkanie, w którym ściany są już w kolorze, podłogi położone, a łazienki skończone. Zdarza się też, że w mieszkaniu tego typu są także już umieszczone meble kuchenne czy szafy. Detale oferty zależne są, jednakże od konkretnej firmy.

Zazwyczaj oferta mieszkań pod klucz przedstawiana jest w kilku wersjach. Najczęściej jest to wersja bazowa, rozszerzona i premium. Różnią się one jakością użytych materiałów, ale również obszarem wykończenia. Na przykład w wersji podstawowej do wykończenia podłóg użyte będą panele podłogowe za niską cenę i średniej jakości, a w opcji premium będzie to drewniany parkiet czy deskowe wykończenie podłogowe. Wersja premium może zwierać na przykład szafy kuchenne, a wersja podstawowa nie będzie posiadała tej części. Zazwyczaj przed podjęciem decyzji dobrze jest dokładnie przeanalizować ofertę. Zwykle fachowiec ma przygotowany całą ofertę używanych w danej opcji materiałów, a spośród nich klient ma możliwość wybrać sobie na przykład wersję barwną, która trafia w jego gusta najbardziej. Zdarza się też, że deweloper zgadza się na pewne modyfikacje w stosowanych materiałach, ale trzeba dobrze zastanowić się czy naprawdę opłaca się na nie decydować. Trzeba mieć na uwadze, że materiały do wykończeń są dopasowywane na bazie projektu architekta wnętrz. Dlatego też, jeśli nie możemy pochwalić się zmysłem do aranżacji wnętrz może stać się tak, że wprowadzone zmiany popsują zaprojektowany przez architekta efekt finalny.

Ile to mnie wyniesie?

budowa pod klucz

Cena jest zależna od wariantu wykończenia, na które klient się zdecydował. A więc od gatunku użytych materiałów. Zazwyczaj waha się ona w granicach 500-1000 złotych za metr kwadratowy. Dodatkowe znaczenie na wpływ ostatecznej wyceny wykończenia mieszkania pod klucz ma także efekt skali. Duże przedsięwzięcia w porównaniu do małych, nie tak skomplikowanych i zaawansowanych (przy statystycznym obliczeniu) wychodzą korzystniej. Koszty prac wykończeniowych robionych na zlecenie klienta przez niedużą ekipę będą większe niż te, które poniesie deweloper. Zbliżona sytuacja ma miejsce z materiałami wykończeniowymi. Poza wydatkiem, który po skrupulatnym obliczeniu zazwyczaj okaże się mniejszy, zyskamy także czas, który trzeba by było przeznaczyć na planowanie i koncepcję, wybór i zakup materiałów do wykończeń oraz nadzorowania ekipy. Jest więc to opcja korzystniejsza dla klienta, co wyjaśnia jego zwiększającą się popularność.