Bezpieczeństwo i higiena pracy w firmie

Prowadzisz własną firmę? W takim razie na pewno wiesz jak skomplikowaną materią bywa kwestia związana z BHP. Pozorne mało sensowne przypisy mogą nie tylko uratować nasz biznes ale także zdrowie i życie naszych pracowników. Jak to jest że tak z pozoru mało istotny czynnik ma tak kolosalne znaczenie podczas prowadzenia własnego interesu?

BHP – lepiej wcześniej niż później

Kwestia BHP powinna zostać załatwiona w każdym zakładzie pracy na 100 %. To nie ulega żadnej wątpliwości a najbardziej potwierdzić może to ten, który już miał do czynienia z nieprzyjemnościami wynikającymi z łamania przepisów. Każdy pracownik powinien być odpowiednio przygotowany do pracy a BHP stanowi ważną część tych przygotowań. Nie ma co ukrywać ale tylko odpowiedzialne korzystanie ze stanowiska pracy może być bezpieczne a tym samym może przyczynić się do uniknięcia bolesnych czasami wypadków.

szkolenie

Z pozoru nic nie znaczące odchylenia od normy takie jak nieprawidłowo skręcone krzesło mogą pociągnąć za sobą przykre konsekwencje. Nieprawidłowy przechył może spowodować upadek a ten jak uczy doświadczenie różnie może się skończyć. Znane są przypadki kiedy ktoś z dużym impetem spadł z krzesła przy okazji doznając sporych i rozległych uszkodzeń głowy. W takich sytuacjach winnych jest zazwyczaj wielu – mówi nam  w rozmowie specjalista od kwestii BHP w zakładach pracy. Często jest to ciąg zaniedbań, który w ogólnym rozrachunku doprowadza nierzadko do tragedii – dodaje. Skąd taki stan rzeczy? Czyżby pracownicy nie potrafili odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo? Jak się okazuje problem jest dużo głębszy. Chodzi o z pozoru błahe czynności, które nie są wykonywane przez pracowników przed podjęciem pracy. Przykładowo niezałożenie rękawiczek w zakładach chemicznych mogą skończyć się poparzeniem. A o takie wypadki nietrudno.

Wypadki w pracy – jak zapobiegać?

Jak zatem rozwiązać problem wielu wypadków jakie przydarzają się pracownikom w wielu zakładach produkcyjnych a nawet w z pozoru bezpiecznych biurach? Jednym z decydujących czynników zwiększających poziom bezpieczeństwa jest przeprowadzanie szkoleń BHP. Jest to działka należąca do firm specjalizujących się w organizacji kursów BHP i muszą być powtarzane w zależności od charakteru. Rodzajów takich szkoleń jest wiele jednak najlepiej jest skonsultować potrzeby firmy w tym zakresie ze specjalistą od bezpieczeństwa i higieny pracy. Tylko takie działanie przybliża nas do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w naszej pracy. A bezpieczeństwo to nie tylko kwestia uniknięcia kar nałożonych przez inspekcje pracy – to coś znacznie więcej bo to zdrowie a nawet życie ludzie, którzy znajdują się na terenie firmy. A to wartość nadrzędna, którą powinniśmy chronić i nieustannie nadzorować. Dlatego działania z zakresu BHP powierzmy specjalistom. Nie oszczędzajmy na usługach bhp i nie zapominajmy o regularnym organizowaniu szkoleń. Tylko w ten sposób będziemy mieli czyste sumienie. Jeśli mamy wątpliwości co do kwestii prawnych lepiej poświęćmy trochę czasu na polepszenie standardów bezpieczeństwa.

Więcej na ten temat znajduje się na www.kontrakt.eu czyli na stronie firmy zajmującej się BHP.